Dołącz do Archiwum Społecznego Galerii Pix.House

Wielkopolska / około 1890-1910 /
Wielkopolska / około 1890-1910 / Fot. Materiały Prasowe

Lipiec i sierpień to dobry czas na przejrzenie swoich prywatnych, fotograficznych archiwów. Jeśli nie wiecie, co zrobić ze starymi zdjęciami albo chcecie dowiedzieć się o nich czegoś więcej – zapraszamy do kontaktu z  Archiwum Społecznym, które prowadzi Fundacja Pix.House.

Archiwum Społeczne – co to takiego?

Według encyklopedycznej definicji, Archiwum Społeczne to archiwum, które zostało utworzone oddolnie, w wyniku działalności społecznej i najczęściej są prowadzone przez organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia), instytucje samorządowe (np. biblioteki). Mają na celu gromadzenie, przechowywanie, zabezpieczanie, opracowywanie, digitalizację i udostępnianie materiałów archiwalnych (dokumentów, fotografii, nagrań audio i wideo), które tworzą niepaństwowy zasób archiwalny.

Dołącz do Archiwum Społecznego Pix.House

Jednym z założeń Fundacji Pix.House jest rozwijanie oraz upowszechnianie Archiwum Społecznego. Pomysłodawcy zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa fotografia dokumentalna w poczuciu sympatii dla miejsca, z którego pochodzimy i przywiązania do ludzi, którzy nas poprzedzili.

– Powszechnie zbiory fotografii są w posiadaniu prywatnych osób, które nie bardzo wiedzą, co z nimi zrobić i jaka jest ich niematerialna wartość. Zapraszamy do podzielenia się rodzinnymi, fotograficznymi pamiątkami – podkreślają Adrian Wykrota i Mariusz Forecki, właściciele Fundacji.

W tym momencie organizatorzy Archiwum Społecznego poszukują zdjęcia z Wielkopolski lub znalezione na jej terenie.

W ramach Archiwum Społecznego analizujemy, selekcjonujemy, skanujemy, skupujemy oraz opisujemy fotograficzne archiwa powierzonych zbiorów.  Zdjęcia z opisami i adnotacją o autorze zbioru, znajdą się na naszej stronie www. Przyczynią się Państwo do zgromadzenia zbioru, który posłuży przygotowaniu wystaw i prezentacji. Razem stwórzmy wartościowy zapis naszych czasów o szerokich walorach edukacyjnych – dodają.

Jak dołączyć do Archiwum Społecznego – trzy wskazówki:

1. Zadzwońcie lub napiszcie do Fundacji Pix.House, aby orientacyjnie ustalić, ile czasu zabierze obejrzenie, ocena lub skanowanie Waszych archiwów. Osoba odpowiedzialna za kontakty w sprawie archiwum: Mariusz Forecki, tel. 601700111, Adrian Wykrota tel. 607290671

2. Przyjdźcie do PIX.HOUSE z fotografiami. Zabierzcie ze sobą podręczną pamięć USB do zapisania cyfrowego formatu zdjęć. Archiwa skanowane są bezpłatnie.

3. Z każdym posiadaczem zdjęć archiwalnych zostanie podpisana zgoda na przechowywanie zeskanowanych i opisanych fotografii w naszym Archiwum oraz na udostępnianie ich cyfrowej wersji. W przypadku chęci sprzedaży zdjęć dokonana jest wycena i podpisana umowa.

Dotychczasowe zebrane zdjęcia można zobaczyć na stronie Fundacji w zakładce Archiwum Społeczne.

Białystok Interphoto 2019 już we wrześniu