Powstaje film o Czarku Sokołowskim. Nowe informacje

screen: Youtube/ Piotr Hawalej

Powstaje film dokumentalny o fotoreporterze, polskim laureacie Pulitzera, Czarku Sokołowskim. Po udanej zbiórce pieniędzy prace nadal trwają. A my sprawdzamy co nowego słychać na planie filmowym.

Czarek Sokołowski – od prawie 40 lat fotoreporter amerykańskiej agencji Associated Press. Autor słynnego zdjęcia wykonanego w Moskwie podczas Puczu Janajewa, przedstawiającego „rosyjskiego Rambo” – czołgistę na moskiewskiej ulicy. Za to zdjęcie otrzymał w 1991 roku, jako jedyny Polak, prestiżową nagrodę Pulitzera w dziedzinie fotografii. Karierę zaczynał od dokumentowania czasu przemian ustrojowych w Polsce, narodzin ruchu Solidarności, wydarzeń stanu wojennego oraz rodzącej się demokracji. Naoczny świadek większości najważniejszych wydarzeń w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej od 1981 roku. Na swoich fotografiach pokazywał proces kształtowania się ustroju demokratycznego w Polsce, rozpad ZSRR, dokumentował też rodzącą się wolność byłych republik radzieckich, obalenie dyktatury Ceausescu w Rumunii, czy wojnę w Jugosławii.

Powstaje film o legendzie

Photographer of Democracy będzie historią Czarka Sokołowskiego – legendy fotografii prasowej i jedynego polskiego laureata fotograficznej nagrody Pulitzera. Film ukaże historię wybitnego fotoreportera-dokumentalisty, któremu przyszło żyć i pracować w „ciekawych czasach” – okresie, w którym wiele europejskich państw zmieniło granice i systemy polityczne. Prace nad filmem rozpoczęły się w 2016 roku. Poza Hawałejem tworzą go dziennikarka i fotoreporterka Natalia Dobryszycka, wieloletni korespondent agencji Reutera i producent telewizyjny Piotr Piłat oraz montażysta związany z TVN i TVN 24 Krzysztof Połosak.

Udało nam się porozmawiać z osobami, które na różnych etapach życia towarzyszyły naszemu bohaterowi. Są to jego przyjaciele, dziennikarze i fotoreporterzy, z którymi pracował (niektórzy stawiali przy Czarku swoje pierwsze kroki w zawodzie), a także politycy pojawiający się przed jego obiektywem – mówili twórcy filmu podczas pierwszego etapu kręcenia filmu.

W sieci została również uruchomiona specjalna zbiórka. Docelowa kwota wynosiła 15 tys. zł. Zbiórka zakończyła się sukcesem. Twórcy filmu zebrali ponad 15 tys. zł. i obecnie mogą zakupić materiały archiwalne, które pozwolą pokazać realia historyczne oraz opłacić montaż i udźwiękowienie filmu.

Niedawno udało nam się porozmawiać z Piotrem Hawałej z fotoreporter i operatorem telewizyjnym, a także reżyserem i pomysłodawcą filmu Czarek Sokołowski: Photographer of Democracy.

Mamy zamknięty temat zdjęć i wywiadów. Pozostała żmudna praca nad materiałami archiwalnymi i montaż, który już rozpoczęliśmy. Dzisiaj spędziłem kilka godzin w IPN-ie przeglądając materiały filmowe z lat 80-tych i dziewięćdziesiątych. Słowem pracujemy… i powoli zmierzamy do końca prac – mówi.

Premiera zapowiedziana jest na listopad 2019 r.

 

Mariusz Forecki zapowiada nową książkę fotograficzną