Powstaje film o Czarku Sokołowskim

screen: Youtube/ Piotr Hawalej

Powstaje film dokumentalny o fotoreporterze, polskim laureacie Pulitzera, Czarku Sokołowskim. Jego autorzy uruchomili zbiórkę pieniędzy m.in. na zakup archiwalnych materiałów.

Czarek Sokołowski – od prawie 40 lat fotoreporter amerykańskiej agencji Associated Press. Autor słynnego zdjęcia wykonanego w Moskwie podczas Puczu Janajewa, przedstawiającego „rosyjskiego Rambo” – czołgistę na moskiewskiej ulicy. Za to zdjęcie otrzymał w 1991 roku, jako jedyny Polak, prestiżową nagrodę Pulitzera w dziedzinie fotografii. Karierę zaczynał od dokumentowania czasu przemian ustrojowych w Polsce, narodzin ruchu Solidarności, wydarzeń stanu wojennego oraz rodzącej się demokracji. Naoczny świadek większości najważniejszych wydarzeń w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej od 1981 roku. Na swoich fotografiach pokazywał proces kształtowania się ustroju demokratycznego w Polsce, rozpad ZSRR, dokumentował też rodzącą się wolność byłych republik radzieckich, obalenie dyktatury Ceausescu w Rumunii, czy wojnę w Jugosławii.

Powstaje film o legendzie

Photographer of Democracy będzie historią Czarka Sokołowskiego – legendy fotografii prasowej i jedynego polskiego laureata fotograficznej nagrody Pulitzera. Film ukaże historię wybitnego fotoreportera-dokumentalisty, któremu przyszło żyć i pracować w „ciekawych czasach” – okresie, w którym wiele europejskich państw zmieniło granice i systemy polityczne. Prace nad filmem rozpoczęły się w 2016 roku. Poza Hawałejem tworzą go dziennikarka i fotoreporterka Natalia Dobryszycka, wieloletni korespondent agencji Reutera i producent telewizyjny Piotr Piłat oraz montażysta związany z TVN i TVN 24 Krzysztof Połosak.

Udało nam się porozmawiać z osobami, które na różnych etapach życia towarzyszyły naszemu bohaterowi. Są to jego przyjaciele, dziennikarze i fotoreporterzy, z którymi pracował (niektórzy stawiali przy Czarku swoje pierwsze kroki w zawodzie), a także politycy pojawiający się przed jego obiektywem – mówią twórcy filmu.

I ty możesz zostać mecenasem filmu

W sieci została uruchomiona specjalna zbiórka. Pieniądze zebrane w serwisie Zrzutka.pl zostaną przeznaczone na zakup materiałów archiwalnych, które mają wzbogacić film, oraz pokrycie opłat za montaż i udźwiękowienie filmu. Docelowa kwota wynosi 15 tys. zł. W momencie pisania informacji twórcom filmu udało się zebrać ponad 10 tys. zł. Film ma być gotowy w październiku.

Jesteśmy już na finiszu, jeśli chodzi o zdjęcia i wywiady. Film jednak będzie niepełny bez materiałów archiwalnych, a te kosztują niemało. Jeśli więc uważacie, że dokument o Czarku to dobry pomysł, prosimy, wesprzyjcie nas. I tym samym stańcie się współtwórcami filmu. Dzięki Waszej pomocy będziemy mogli zakupić materiały archiwalne, które pozwolą nam pokazać realia historyczne oraz opłacić montaż i udźwiękowienie filmu- podkreślają organizatorzy zbiórki.

Mariusz Forecki zapowiada nową książkę fotograficzną

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o