Najlepsze książki o tatuażach [Wydziarany Piątek #15]

Najlepsze książki o tatuażach
Fot: www.kariera24.info
Przyznać trzeba, że obecnie mamy wielkie szczęście żyć w czasach, w których tatuaż nie jest już czymś kojarzącym się głównie z czymkolwiek złym. Powiedziałbym nawet, że wręcz przeciwnie! W końcu, otwiera się już muzea tatuażu, odbywają się wielkie konwenty skupiające się na tej tematyce i powstaje wiele nośników kultury zajmujących się tą właśnie sztuką. Rosnącą popularność tatuaży zauważyć możemy także na rynku książkowym! Przed Wami najlepsze książki o tatuażach!
1. Mariusz Snopek – Tatuaż. Element Współczesnej kultury

Nasze zestawienie otwiera naukowa praca dr. Mariusza Snopka traktująca o szeroko pojętej sztuce tatuażu. Autor w swej książce zawarł wiele interesujących faktów o sposobie wykonywania tatuażu oraz sporo informacji odnośnie symboliki dziarek. W dziele znaleźć możemy także trochę rozważań osobistych autora odnośnie społecznej funkcji tatuaży oraz rys historyczny tej gałęzi sztuki. Warto także wspomnieć, że Snopek w książce porusza również tematykę tatuaży więziennych. I robi to w iście profesorskim stylu! Jego wiedza w tej materii jest zarówno teoretyczna, jak i praktyczna, ponieważ na co dzień autor pracuje w Zakładzie Pedagogiki Resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Opolskim. W skrócie – bardzo ciekawa naukowa praca skupiona na tematyce dziarek. I co ciekawe, w swojej pierwotnej wersji książka ta była pracą magisterską autora!

Najlepsze książki o tatuażach, Mariusz Snopek, Tatuaż, Element współczesnej kultury
Fot: Tania Książka
2. Andrzej Zwoliński – Mowa Tatuażu

Druga pozycja z naszej listy zaskoczyć może przede wszystkim autorem. Mowę Tatuażu napisał bowiem… ksiądz! Skąd to zaskoczenie zapytacie? Cóż, w obecnych czasach dość spora część duchownych nawet nie próbuje dyskutować na temat tatuażu, zatem możliwość umieszczenia w tekście księdza Andrzeja Zwolińskiego była dla mnie niesamowitą przyjemnością. Autor ukazuje w swojej książce jakże obszerną historię tatuażu oraz objaśnia podstawowe zagadnienia związane ze sztuką tatuowania. Oczywiście, robi to z widoczną duchowną manierą, aczkolwiek nie przeszkadza to (aż tak) w lekturze książki.

Najlepsze książki o tatuażach, Andrzej Zwoliński, Mowa tatuażu
Fot www.znak.pl
3. Andrzej Jelski – Tatuaż

Tatuaż Andrzeja Jelskiego przez wielu jest wymieniana jako obowiązkowa lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się tym tematem. Autor, w swej publikacji nie tylko przedstawia czytelnikowi najważniejsze fakty z historii dziarek, ale także prowadzi go na meandry mniej odkrytych faktów. W książce znajdziemy przykładowo informacje o tym, że nawet Pablo Picasso interesował się tą właśnie odmianą sztuki. Całość książki oparta jest na rzetelnych źródłach oraz wieloletnich naukowych badaniach.

Najlepsze książki o tatuażach, Andrzej Jelski, Tatuaż
Fot: www.hola-holson.com
4. Thorne Russ – Sztuka tatuażu

Kolejna pozycja, to pierwsza w naszym zestawieniu pozycja z zagranicznego rynku prasowego. Thorne Russ w swoim dziele prezentuje opisy różnych stylów tatuażu, zaprezentował sylwetki mistrzów tej sztuki oraz dorzuca kilka rad dla początkujących tatuażystów. Ponadto, w książce znajdziemy omówienie najpopularniejszych motywów, kilka artykułów poświęconych współczesnym tatuażystom oaz wiele fotografii. Warto także wspomnieć, że słowa wstępne do książki napisał Guy Aitchison, który uważany jest za pioniera tatuażu biomechanicznego.

Najlepsze książki o tatuażach, Thorne Russ - Sztuka tatuażu
Fot: Allegro
5. Anna Felicity Friedman – The World Atlas of Tattoo

Ostatnią książką, którą znaleźć możecie na naszej liście jest światowy atlas tatuażu stworzony przez Anne Felicity Friedman.  Autorka na 400 stronach umieściła ponad 700 kolorowych ilustracji ukazujących przeróżne style dziarek z całego świata. Ponadto, w książce znaleźć możemy artykuły ekspertów tatuażu z wszystkich kontynentów, w których objaśniona jest historia rozwoju tatuażu na każdym z nich. Lektura obowiązkowa!

Najlepsze książki o tatuażach, Anna Felicity Friedman - The World Atlas of Tattoo
Fot: Ceneo

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o