Perełki aktualnego sezonu Opery Krakowskiej

0
491
opera krakowska

Jakie perełki zobaczymy i usłyszymy podczas aktualnego sezonu Opery Krakowskiej? Jakie niespodzianki przygotowane są dla krakowskich melomanów?

Każdego sezonu teatry starają się przygotować jakieś wyjątkowe wydarzenia, które pojawiają się obok stałego repertuaru. Także Opera Krakowska przygotowała na ten rok pewne niespodzianki. Myślę, że jednym z ważniejszych wydarzeń tego sezonu będzie premiera opery Manru, która wiąże się tematycznie z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Pierwszy spektakl zaplanowany jest na 16 listopada. To jedyna opera napisana przez I. J. Paderewskiego. Co prawda jej tematyka nie wiąże się bezpośrednio z niewolą Polski, lecz dotyczy w pewien sposób zagadnienia odzyskania wolności. Opera opowiada bowiem historię nieszczęśliwej miłości Manru i Ulany, dążenia do przełamania konwenansów oraz barier społecznych. Nawiązuje więc do wolności pomiędzy dwojgiem ludzi. Ciekawa jest również obsada opery, gdyż w jednej z partii będziemy mogli wysłuchać samego Mariusza Godlewskiego, uznawanego dziś za jednego z czołowych śpiewaków operowych.

Coś odmiennego od opery –  Teresica – Una Pasión

Innym ciekawym wydarzeniem będzie odbywające się 3 listopada przedstawienie zatytułowane Teresica – Una Pasión. Jest to spektakl opierający się na pieśniach hiszpańskiego renesansu. Sama muzyka w opracowaniu Mikołaja Blajdy, stanowi połączenie elementów żydowsko-chrześcijańskich i mauretańskich. Podczas spektaklu możemy usłyszeć instrumenty historyczne. Stroje i scenografię z epoki zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, zaś za stronę choreograficzną odpowiada Romana Agnel. Myślę, że to ciekawe wydarzenie, znacznie odbiegające charakterem od „klasycznego” repertuaru teatru operowego.

Dziadek do orzechów na Boże Narodzenie!

Dość ciekawie zapowiada się także okres świąteczno-sylwestrowy. Jak przystało na ten czas, będziemy mieli okazję obejrzeć chyba najsłynniejszy balet, który kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, a więc Dziadka do orzechów w opracowaniu wybitnego polskiego choreografa Emila Wesołowskiego. Balet przepełniony jest baśniową atmosferą, która zabierze widzów do krainy bajek – zarówno tych najmłodszych jak i dorosłych. Pierwsze przedstawienie już 21 grudnia.

Operowy sylwester

Planowany jest także uroczysty koncert sylwestrowy, gdzie usłyszymy fragmenty oper S. Moniuszki, utwory F. Chopina, H. Wieniawskiego, a także fragmenty muzyki filmowej W. Kilara, czy M. Lorenca. Dopełnieniem będą piosenki takich artystów jak I. Santor, U. Dudziak, E. Bodo, czy Z. Wodeckiego. Wszystko to w wykonaniu cenionych artystów m.in. K. Oleś-Blachy, I. Sochy, T. Kuka, A. Szerszenia, którym towarzyszyć będzie balet, chór i orkiestra Opery Krakowskiej.

Jak przystało z kolei na okres karnawału, usłyszymy i zobaczymy jedne z najbardziej znanych operetek – Zemstę Nietoperza, Hrabinę Marice, a także Wesele Figara i Turka we Włoszech.

Opera edukuje – warsztaty operowe i młodsi widzowie

Zainteresowanie młodszych widzów może wzbudzić edukacyjna część repertuaru Opery Krakowskiej. Odbywają się one jakby w dwóch blokach. Pierwszy poświęcony dla najmłodszych słuchaczy w postaci poranków baletowo-muzycznych, lub spotkania z wybranym instrumentem, oraz warsztatów tańca ludowego. W tym sezonie zaplanowano tutaj takie przedstawienia jak Muzyka i Magia, Pan Tralaliński, czy spotkania np. z kontrabasem, które już w listopadzie. Drugi blok kierowany jest do trochę starszych melomanów, a tworzą go warsztaty operowe. Są to spotkania z artystami „od kulis”. Występuje wówczas okazja zapoznania się z danym librettem opery, obejrzenia partytury, czy zadawania pytań artystom. Najbliższe spotkania tego cyklu to odbywający się 25 listopada spektakl Anna Bolena – tutaj przewidziano spotkanie z panią Magdaleną Łazarkiewicz i Piotrem Lenarem, oraz kolejny – Cyganeria, gdzie widzowie spotkają Marię i Beatę Kluzę. Co ciekawe, po warsztatach bezpośrednio jest możliwość wysłuchania omawianego dzieła.

Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie podczas aktualnego sezonu Opery Krakowskiej. Dużym jednakże minusem w moim odczuciu, jest znaczny niedosyt przedstawień baletowych, czy tanecznych, a także to , że widzowie mają możliwość prześledzenia repertuaru póki co tylko do lutego. Na program pozostałych miesięcy musimy jeszcze poczekać.

Listy miłosne dawniej i dziś – spotkanie literackie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments