Playlista na wiosenny spacer!

0
581
fot. pixabay

Pogoda na ten moment nie jest zachęcająca. Mamy nadzieję, że już lada dzień przestanie padać śnieg i na nowo będziemy mogli cieszyć się wiosenną pogodą, która była zaledwie kilka dni temu.

Jedną z wiosennych aktywności polecanych przez nas, oprócz jazdy na rowerze, rolkach lub biegania jest spacer. Nie trzeba spacerować w ciszy lubi ciesząc się odgłosami i urokami wiosny ale można też włączyć muzykę. W artykule przedstawimy opiszemy ważne korzyści płynące ze spacerowania oraz przedstawimy playlistę.

Spacer jest świetną formą spędzenia czasu wolnego, a wyjście z domu może być najlepszą decyzją danego dnia! Ze spacerowania płynie wiele korzyści dla organizmu:

  1. Spacer jest jedną z najłatwiejszych form aktywności. Jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia, spędzamy dużo czasu w samochodzie lub za biurkiem, należy spacerować jak najwięcej. Należy wykonywać co najmniej 15 tysięcy kroków dziennie, aby podkręcić metabolizm. Chodzenie nie jest wymagającym ćwiczeniem – nie trzeba układać specjalnego programu treningowego ani zwiększać liczby kroków. Wystarczy jedynie włożyć buty i wyjść z domu. Na początek polecamy krótkie spacery po posiłku, najwyżej kilkunastominutowe.
  2. Regularne spacery świetnie wpływają na kondycję psychiczną. Świeże powietrze oraz szybsze krążenie krwi podczas stawiania kroków pozytywnie wpływają na nastrój, redukują stres oraz niepokój, zwiększają pewność siebie oraz ułatwiają zasypianie. Jeżeli mierzymy się z jednym z tych problemów, być może regularne spacery pomogą nam z nim.
  3. Podobno nie tylko zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi ale także zwiększają szansę na wyleczenie choroby u osób, które już zachorowały. Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Onkologii Klinicznej (American Society of Clinical Oncology) wykazały, że kobiety, które spacerowały około 25 minut dziennie po zdiagnozowaniu u nich raka piersi, miały o 50% większe szanse na wyjście z choroby. W przypadku osób chorych na raka jelita grubego oraz raka prostaty zaobserwowano podobne wyniki.
  4. Spacery zmniejszają ryzyko zachorowania na demencję starczą. Obecnie około 50 milionów ludzi na świecie cierpi na demencję, a liczba ta może w roku 2030 wzrosnąć do nawet 75 milionów. Zdaniem lekarzy, regularny spacer pomaga chronić mózg przez zaburzeniem funkcji poznawczych, które często występują u osób starszych, zmniejszając ryzyko zachorowania na demencję aż o 40%. Brytyjskie Stowarzyszenie Walki z Alzheimerem (Alzheimer’s Society UK) podaje, że okres między 40 a 64 rokiem życia to najlepszy czas na zadbanie o siebie oraz poczynienie niezbędnych zmian, dzięki którym umysł pozostanie w dobrej kondycji.
  5. Jak dowodzą badania przeprowadzone przez Uniwersytet Cambridge, codzienny 20-minutowy spacer zredukuje ryzyko przedwczesnej śmieci o jedną trzecią. Naukowcy również uważają, że ludzie prowadzący bardziej aktywny tryb życia dostrzegają znaczną poprawę zdrowia. Natomiast brak aktywności fizycznej, tak samo jak otyłość mogą przyczynić się do przedwczesnej śmierci. Codzienny spacer obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca oraz innych przypadłości sercowo-naczyniowych, redukuje też ryzyko wystąpienia udaru.

Aby umilić sobie czas podczas chodzenia warto włączyć playlistę. Przedstawiamy kilka propozycji różnego rodzaju piosenek na spacer, które pomogą umilić nabijanie kroków.

Glass Animals – Heat waves

Heat waves to ostatni hit zespołu Glass Animals, od zeszłego lata niezmiennie pozycjonuje się wysoko w różnego rodzaju rankingach. Jest to idealna piosenka na spacer, jest dosyć spokojna ale wraz ze słuchaniem staje się bardziej rytmiczna.

Petit Biscuit – Alone

Propozycja piosenki Alone, autorstwa Petit Biscuit nie jest żadnym hitem, który pozycjonuje się wysoko w rankingach. Natomiast mimo to świetnie nadaje się do spacerowania – jest inna niż poprzednia piosenka, bo nie zawiera słów tylko samą melodię.

Flume – Never be like you

Tutaj ponownie powracamy do piosenki, która składa się ze słów. Fluem stworzył utwór bardziej rytmiczny, który ma sporo różnego rodzaju efektów dźwiękowych. Idealny do odcięcia myśli i wsłuchania się podczas spaceru.

Dua Lipa x Elton John – Cold heart (PNAU Remix)

Piosenka Duy Lipy oraz Eltona Johna sprawia, że zamiast spacerować chce się tańczyć lub biegać. Ten rytmiczny hit na pewno sprawi, że spacer stanie się bardziej przyjemny oraz motywuje do dalszego chodzenia.

Farruko – Pepas

Utwór inny niż wszystkie prezentowane do tej pory, bo jest w języku hiszpańskim. Bardzo energetyczny i rytmiczny, powoduje samoistne nabijanie się kroków!

Każdy z wymienionych utworów sprawia, że spacerowanie jest dużo ciekawsze. Dzięki obecności muzyki w słuchawkach, spacerowanie staje się łatwiejsze oraz przyjemniejsze.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments