Paul McCartney zapowiedział album “McCartney III”

Podczas przymusowego lockdownu Paul McCartney nagrał nowy album! Krążek McCartney III domyka trylogię albumów zapoczątkowaną 1970 roku.

Płyta McCartney III ukaże się 11 grudnia. Album będzie zamknięciem trylogii, którą zapoczątkował albumem McCartney z 1970 i kontynuacją McCartney II z 1980. 

McCartney

W 2020 roku Paul McCartney obchodzi 50-lecie wydania pierwszego solowego albumu. Na McCartney Paul grał na każdym instrumencie oraz napisał każdą piosenkę, a album ze swoim nieodpartym urokiem wpływał na kolejne pokolenia twórców przez lata. Płyta okazała się kreatywnym odrodzeniem dla artysty, ale także wzorem dla wielu twórców indie i lo-fi, którzy chcieli odtworzyć ciepło i ponadczasowość takich utworów jak Maybe I’m Amazed, Every Night czy The Lovely Linda.

McCartney II

W latach 70. Paul założył swój drugi zespół, Wings, oraz zdominował fale radiowe i listy przebojów. Na koncie miał wyprzedane trasy koncertowe, miliony sprzedanych płyt, w tym Band on the Run, Venus and Mars, Wings at the Speed of Sound, London Town i wiele innych. W 1980, 10 lat po premierze McCartney, Paul zakończył dekadę z Wings niespodziewanym wydaniem drugiego solowego albumu, McCartney II. Na wydawnictwie pojawiła się elektronika. Po raz kolejny Paul stworzył album w całości od A do Z. Na dwójce znalazły się takie klasyki jak Coming Up, Temporary Secretary oraz Waterfalls.

Kolejne sukcesy muzyka 

Paul po raz kolejny zaczął na nowo, w latach 80. Rozwijając karierę solową. W trakcie kolejnych dekad koncertów status McCartneya jako ikony i legendy urósł jeszcze bardziej, a do jego solowych majstersztyków dołączyły między innymi Tug of War, Flowers in the Dirt, Pipes of Peace, Flaming Pie, Memory Almost Full i New. Artysta zagrał mnóstwo koncertów, pobił też światowy rekord w liczbie osób oglądających występ na żywo. W 2018, 54 lata po tym, gdy The Beatles po raz pierwszy trafiło na #1 Billboard Album Charts, album Egypt Station Paula stał się kolejnym historycznym numerem jeden w dorobku muzyka.Trudno uwierzyć, że to już dwa lata od premiery Egypt Station. W 2019 McCartney koncertował w ramach Freshen Up Tour, a jego ostatni koncert przed wybuchem pandemii odbył się na słynnym Dodger Stadium w Los Angeles.

McCartney III

Paul nie zamierzał wydawać nowego albumu w 2020, ale izolacja i warunki „Rockdownu” sprawiły, że artysta zaczął tworzyć szkice nowych utworów. Nie trzeba było wiele i eklektyczna kolekcja spontanicznie napisanych utworów złożyła się w McCarntey III. To oszczędnie zaaranżowane, samodzielnie wyprodukowane i bardzo dosłownie nagrane solowo utwory. McCartney powrócił do zwyczaju wydawania solowego materiału na początek nowej dekady. Nagrania odbyły się w Sussex. Jedną z pierwszych kompozycji była porzucona piosenka z pierwszej połowy lat 90. – When Winter Comes (współprodukowana przez George’a Martina). Paul skomponował nowe przejście do utworu, z czego narodził się utwór otwierający McCartneyIIILong Tailed Winter Bird. Natomiast When Winter Comes, z nowym intro, stało się Winter Bird, kawałkiem wieńczącym tracklistę, wielkim finałem albumu.

Paul McCartney  o nowym albumie: 

Żyłem w zamknięciu na farmie z moją rodziną i codziennie chodziłem do studia. Pracowałem nad kawałkiem do filmu i tak wpadłem na pomysł, który finalnie znalazł się na początku płyty. Gdy miałem gotowy jeden utwór, pomyślałem: co dalej? Miałem w zapasie trochę niedokończonych kawałków, które porzuciłem w połowie i zacząłem myśleć, co takiego drzemie w mojej kolekcji. Każdego dnia rozpoczynałem od instrumentu, na którym powstała dana piosenka i stopniowo dodawałem do tego kolejne warstwy. To było bardzo miłe. Robiłem to dla siebie, nie z myślą, że to praca. Po prostu pozwoliłem sobie na robienie tego, co sprawia mi radość. Nie miałem pojęcia, że wyjdzie z tego płyta.

Legendarne instrumenty

Long Tailed Winter Bird oraz Winter Bird/When Winter Comes stanowią doskonałą klamrę dla palety emocji, jaka trafiła na III i którą Paul wygrał na sprzęcie ze swojego domowego studia, w którym niektóre gitary pamiętają jeszcze nagrania z sesji Wings z 1971 roku. Ale to nie jedyna ciekawostka, jeśli chodzi o instrumenty. Na płycie usłyszymy m.in. podwójny bas należący do Billa Blacka, muzyka Elvisa Presleya oraz oryginalną, kultową gitarę basową Hofner, jak również melotron z Abbey Road Studios używany w nagraniach The Beatles.

Wszystko zostaje w rodzinie 

Aby dochować tradycji fotograficznych, główne zdjęcia do albumu wykonała córka muzyka, Mary McCartney. Dodatkowe zdjęcia są autorstwa bratanka muzyka, Sonny’ego McCartneya, jak również samego artysty. Typografia na okładce, jak i sama okładka, to zasługa amerykańskiego artysty Eda Ruschy.

McCartney wchodzi w nową dekadę! 

McCartney i McCartney II otwierały nowe dekady w życiu Paula, zarówno osobistym, jak i zawodowym. Ten pierwszy album był powrotem do korzeni w wyniku najgłośniejszego rozpadu zespołu w historii muzyki, a wydawnictwo z 1980 było odrodzeniem się z popiołów po Wings. McCartney III to świadectwo przekształcenia bardzo niespodziewanych wydarzeń w coś ponadczasowego.

Premiera na którą warto czekać

McCartney III ukaże się 11 grudnia w serwisach cyfrowych, na CD oraz winylu wydanym przez Third Man Pressing. Wersja LP będzie dostępna w standardowym wydaniu 180g, ukaże się też 3 tys. sztuk limitowanych czerwonych kopii w edycji Third Man Records. W ich sklepie będzie dostępna także specjalna wersja ‘333’ stworzona z 33 winyli McCartney i McCartney II z recyclingu.