Paramore – “Misery Business” znika z setlisty. Znamy powód!

Paramore w 2018 roku

Jeden z największym hitów zespołu Paramore zniknie z setlisty. Zespół z Tennessee postanowił przestać wykonywać na żywo piosenkę po tym, gdy zarzucono jej seksistowski przekaz.

Misery Business, bo to o tym utworze mowa, to utwór z Riot! – drugiej płyty Paramore. Powstał w 2007 rokui szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych hitów alternatywnego rocka. Dziś jednak nie spotyka się już pochlebnych komentarzy w stronę Miz-Biz. Zarzuca się piosence antyfeministyczny, wręcz seksistowski, przekaz. Chodzi głównie o fragment: Once a whore, you’re nothing more, I’m sorry, that will never change, (Gdy raz zachowasz się jak dziwka, nie jesteś niczym więcej; przykro mi, to się nigdy nie zmieni).

7 września w Nashville zespół po raz ostatni w swojej karierze zagrał utwór na żywo. Choć wokalistka Paramore, Hayley Williams, już wielokrotnie wypowiadała się na temat piosenki, wtedy postanowiła skomentować sprawę jeszcze raz. Przekonywała, że napisała tekst mając zaledwie 18 lat, a kontrowersyjne zdanie przepisała do tekstu piosenki ze swojego pamiętnika. W wielu wywiadach podkreślała, że teraz, mając lat 29,  jej postrzeganie świata znacznie się zmieniło i nie chce już być kojarzona z takim przekazem.

To decyzja, którą podjęliśmy ponieważ uznaliśmy, że powinniśmy. Czuliśmy, że musimy się od tego odciąć. Nawiązujemy w ten sposób do wszystkich złych decyzji, które podjęliśmy i które nas tutaj doprowadziły, do wszystkich upokarzających rzeczy, które powiedzieliśmy. Zrozumieliśmy to i dorośliśmy – Powiedziała w trakcie występu Williams.

Większość fanów ogłosiła, że będzie za Misery Business „tęsknić”. Z piosenką był związany też pewien zwyczaj zespołu – podczas wykonywania jej na żywo, Hayley Williams z reguły zapraszała na scenę losowo wybraną osobę z publiczności i zachęcała do wspólnego śpiewania. Możliwe, że Paramore wybierze do tego teraz inny utwór z setlisty. Inni znowu gratulują odwagi członkom Paramore. Jak myślicie – czy tekst faktycznie ma tak negatywny wydźwięk?

Paramore – Misery Business