NPR Music: Tiny Desk Concert – 5 interesujących występów

Fot. Youtube NPR Music

Jeśli lubicie występy Waszych ulubionych zagranicznych artystów bez wielkiego rozmachu, jest duża szansa, że zagrali już w ramach NPR Tiny Desk Concert. Amerykańska stacja radiowa od lat prowadzi ten cykl –  pojawiają się zarówno wielkie gwiazdy takie jak Lenny Kravitz, jak i mniejsze, ale warte uwagi projekty. Na tej liście zobaczycie występy znane bardziej lub mniej, wszystkie na najwyższym poziomie.

NPR Tiny Desk to krótka forma kameralnego koncertu. Nagranie zwykle nie przekracza 30 minut, a publiczność składa się głównie z pracowników biura NPR Music w Waszyngtonie. Seria ta trwa już od  12 lat, a na ich kanale YouTube znaleźć można ponad 800 koncertów. Dziś przedstawimy Wam 5 godnych uwagi pozycji.

5. Hadestown

NPR Music nie zapomina o fanach musicali i zaprasza do siebie obsady ciekawych produkcji z Broadwayu. Hadestown autorstwa Anaïs Mitchell, autorki tekstów muzycznych oraz scenariuszy, opowiada historię Orfeusza, który wkracza do mitologicznych zaświatów, by uratować ukochaną Eurydykę. Zarówno muzycy, jak i aktorzy dają z siebie wszystko w tych, dość niepozornych, warunkach biurowych.

4. Tyler, The Creator

To wideo jest zdecydowanym ulubieńcem publiczności, zresztą nie bez powodu.  Tyler jest w kameralnym towarzystwie swojego zespołu, o którym ciepło wypowiedział pod koniec nagrania. Bez dwóch zdań widać świetną chemię pomiędzy raperem, towarzyszącymi mu muzykami i publicznością.

3. Snarky Puppy

Gratka dla fanów muzyki eksperymentalnej z pogranicza jazzu. Grupa tworzy muzykę za pomocą rzadko spotykanych instrumentów i rozwiązań technicznych. Ponadto muzycy zaangażowali publiczność do jednego ze swoich utworów, które zostały zaprezentowane podczas koncertu. Efekt zdecydowanie wart uwagi.

2. Little Dragon

Szwedzka formacja z charyzmatyczną wokalistką i liderką Yukimi Nagano znana jest między innymi fanom zespołu Gorillaz. Styl Little Dragon można opisać jako elektronikę w duchu funku. NPR Tiny Desk to dla nich przede wszystkim idealne rozwiązanie do promocji ich nowego albumu New Me, Same Us w Stanach Zjednoczonych, do których nie mogą przybyć z trasą koncertową. Polska natomiast będzie gościła grupę już 11 października w warszawskim klubie Niebo. Kto nie zdążył kupić biletu lub nie chce ryzykować wyjściem w pandemicznej rzeczywistości – to nagranie jest dla Was.

1. Mac Miller

Występ Maca w NPR Music to jeden z ostatnich publicznych występów muzyka przed jego tragiczną śmiercią we wrześniu 2018 roku. Talent do pisania tekstów i tworzenia muzyki Pittsburskiego rapera robił wrażenie od pierwszych mixtape’ów. Jego krótka, ale bardzo owocna kariera ugruntowała jego pozycję jako jednego z najlepszych twórców amerykańskiego rapu. Mac Miller eksperymentował na swoich albumach ze stylem, rytmem i tematami, które poruszał w utworach. W biurze NPR pojawił się z niewielkim składem, z którym stworzył jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych nagrań na kanale stacji.