Neurosis i YOB na dwóch koncertach w Polsce

Neurosis i YOB w Polsce
fot. oficjalny FB wydarzenia

W przerwach między wakacyjnymi festiwalami warto na chwilę się zatrzymać. Warto odetchnąć od muzycznych wrażeń pod gołym niebem i wybrać się do jakiegoś ciekawego klubu. Na koncert. Cichy i uspokajający. Przykładowo na Neurosis i YOB!

Wakacje to bezapelacyjnie festiwalowy okres. Pierwsze muzyczne eventy pod chmurką, trwające częściej dłużej, niż jeden dzień, startują już w okolicach późnej wiosny. Ta sytuacja trwa do ostatnich ciepłych dni w roku. Z reguły jest to przełom września i października. Oczywistym faktem jest, że największe zagęszczenie tego typu imprez występuje w wakacje. Lipiec i sierpień to czas, kiedy odbywają się największe gigi. Na szczęście nie przeszkadza to w organizowaniu koncertów klubowych. Choć tych jest nieco mniej niż jesienią i zimą. Jedną z agencji koncertowych, która specjalizuje się w wydarzeniach tego typu jest Knock Out Productions, która już teraz zaprasza na dwa klubowe koncerty zespołu Neurosis. Gościem grupy na całej europejskiej trasie będzie YOB.

Neurosis i YOB w Polsce – co, gdzie, kiedy?

Dla fanów post metalu, dla miłośników nieoczywistych brzmień, dla wyznawców dobrej alternatywy – wydarzenie obowiązkowe. Jeśli potwierdziłeś choćby jeden z powyższych punktów, powinieneś już kupować bilet. Jeśli już znasz obydwa zespoły, to pewnie przynajmniej jeden z nich lubisz i bilety zapewne kupiłeś już dawno. Być może nie znasz zespołów, ale zaintrygował Cię sam artykuł? W takim razie powinieneś wiedzieć, że pierwszy z wymienionych zespołów jest uznawany za pioniera post metalowej estetyki. Drugą kapelą natomiast jest twór niezwykle klimatyczny, mimo że ich muzykę wkłada się do szufladki z etykietką doom.

Co: Neurosis i YOB w Polsce
Gdzie:
– Warszawa, Progresja
– Gdańsk, B90
Kiedy:
– 26.07.2019 (Warszawa)
– 27.07.2019 (Gdańsk)
Kto zagra: Neurosis, YOB, gość specjalny (?)
Bilety: przedsprzedaż – 120PLN, w dniu koncertu – 140PLN

Neurosis i YOB w Polsce – zespoły
Neurosis

Powstała w 1985 roku kapela dziś uważana jest za pionierów post metalu. Jednak przyporządkowanie ich do jednego, konkretnego gatunku jest niebywale karkołomnym zadaniem. Grupa kierowana przez Scotta Kelly’ego oraz Steve’a von Tilla wywodzi się ze sceny hardcore punk i początkowo ich muzyka czerpała z niej garściami. Na przestrzeni lat kapela nie bała się eksperymentów. Doom metal, sludge, industrial, elektronika czy progresywne granie to tylko fragment tego, co potrafili wpleść w swoją muzykę. Dorobek Neurosis, to kilkanaście albumów studyjnych, pierwszy, Pain Of Mind, wydany został w 1988 roku. Ostatni, Fires Within Fires ukazał się w roku 2016. Nie można również zapomnieć o fenomenalnym krążku Neurosis & Jarobe. Tak, udało im się nagrać album z legendarną wokalistką, która znana jest choćby z zespołu Swans. Twórczość grupy, mimo że eklektyczna, posiada wspólny mianownik. Jest pełna mroku, bólu i agresji. I przede wszystkim jest niesamowicie ciekawa.

YOB

Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy Mike’a Scheidta. Świetny gitarzysta, wokalista potrafiący zahipnotyzować publiczność, były instruktor krav magi oraz osoba, która publicznie stawiła czoła depresji. Do tego prawdziwy fan muzyki. Wraz z doskonałą sekcją rytmiczną tworzą muzykę niezwykłą, niesłusznie etykietowaną jako doom metal. Owszem, nietrudno o ciężar i wolne tempo w ich twórczości, jednak tajemnicza aura, ciekawe aranże i świetne pomysły sprawiają, że ramy gatunkowe są dla nich dość ciasne. Do tej pory ukazało się osiem albumów studyjnych grupy. Co ciekawe, debiutancka płyta, Elaborations Of Carbon premierę miała w roku 2002. Ostatnim wydawnictwem jest fenomenalne Our Raw Heart

Maciej Juraszek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o