Najlepsze życzenia dla Ani Wyszkoni!

Ania Wyszkoni obchodzi dzisiaj urodziny. Najlepsze życzenia!

Anna Wyszkoni urodziła się 21 lipca 1980 roku w Tworkowie. Swoją karierę rozpoczęła w zespole Łzy, a później kontynuowała ją jako solowa artystka. Ma na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień, a jej piosenki zna cała Polska.

Historia zespołu Łzy

Historia zespołu Łzy sięga roku 1992. Wtedy to Adam Konkol, Darek Pieczka i Michał Broża stworzyli grupę Rave. Później do formacji dołączył Arek Dzierżawa. Rave przestali działać, gdy gitarzyści Michał i Darek musieli odbyć służbę wojskową. Do muzyki już nie wrócili. W latach 1994-1995 Arek z Adamem grali w punkowej kapeli The Pilators, która wydała jedną kasetę – Przeciw przemocy. W 1995-1996 roku przyszłe Łzy tworzyli: wokalistka Bożena Tront, gitarzysta Adam K., perkusista Robert Synowczyk i skrzypek Andrzej Ciszewski. Później skrzypce zastąpiły klawisze, na których grał Sławomir Mocarski, a Łzy opuściła Bożena i Robert. Kiedy wokalistki zmieniały się jak w kalejdoskopie, to funkcję bębniarza objął Dawid Krzykała. To właśnie on zaproponował, żeby Ania Wyszkoni została wokalistką Łez. I tak też się stało.

Ania wydała z zespołem 5 płyt: Słońce, W związku z samotnością, Jesteś jaki jesteś, Nie czekaj na jutro i Historie, których nie było. Do największych hitów grupy należały: Narcyz, Jestem jaka jestem, Agnieszka już dawno czy Oczy szeroko zamknięte. Krążek W związku z samotnością pokrył się platyną, Jesteś jaki jesteś i Nie czekaj na jutro – złotem. Wraz z piosenką Julia, tak na imię mam Łzy zajęły drugie miejsce w konkursie Eurowizja 2004.

Jednak, mimo wielu sukcesów, w 2010 roku Ania opuściła zespół. Nową wokalistką Łez została Sara Chmiel, z którą grupa nagrała 3 albumy: Bez słów, Zbieg okoliczności i Łzy 20.

Ania Wyszkoni jako solowa artystka

Jako solowa artystka Ania wydała 4 płyty: Pan i Pani, Życie jest w porządku, Kolędy wielkie i Jestem tu nowa. Pierwsze dwie stały się platynowe, a czwarta zdobyła status Złotej Płyty.

W 2008 roku wystąpiła gościnnie w piosence Soft zespołu Video, która otrzymała Bursztynowego Słowika na festiwalu w Opolu.

Deszcz nagród dla Ani Wyszkoni

W 2011 roku zdobyła Nagrodę Superjedynki w kategorii Przebój roku za piosenkę Wiem, że jesteś tam. 2 lata później na 50 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wygrała w kategorii Supernagroda. W 2016 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Radia RMF FM podczas Polska SuperHit Festiwal,a rok później podczas festiwalu w Opolu odebrała Nagrodę specjalną Telewizji Polskiej. Wraz z Maciejem Durczakiem otrzymała nagrodę Lwice Biznesu 2018 w kategorii Gwiazda o wielkim sercu.

Ania może się poszczycić swoją gwiazdą w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki. Odsłonięcie nastąpiło 15 września 2017 roku. Poza piosenkarką swoją gwiazdę otrzymali również m.in. Czesław Niemen, Kayah, Zakopower czy Beata Kozidrak.

Ania udzieliła swojego głosu również w takich utworach, jak Muzyki Moc (Viva i przyjaciele) czy Odnajdziemy się z Markiem Jackowskim.

Ania Wyszkoni prywatnie

Piosenkarka była związana z Adamem Pigułą, z którym ma syna Tobiasza (19 lat). Z obecnym partnerem, swoim menadżerem – Maciejem Durczakiem ma córkę Polę (8 lat).