Najlepsze albumy 2019 według magazynu TIME

Z końcem 2019 roku przyszedł czas na podsumowania. Magazyn TIME udostępnił listę – ich zdaniem – najlepszych albumów tego roku.

10. James Blake, Assume Form

Na swoim czwartym albumie, brytyjski eksperymentator R&B, James Blake, odwraca się od swoich bardziej ezoterycznych instynktów, podwajając zamiast tego nastrojowe, duszące utwory posypane głosami wpływowych współpracowników: Travisa Scotta, Mosesa Sumneya, Andre 3000, Rosalii. Śpiewa o miłości, z dodatkiem nowatorskich dźwięków.TIME

9. Joe Armon-Jones, Turn to Clear View

Wyjątkowy album Jazzowy, który zrobił spore zamieszanie na tej właśnie scenie muzycznej. Płyta płynnie przechodzi przez jazz, r&b i hip-hop nie uwłaczając żadnemu z tych gatunków.

8. King Princess Cheap Queen

Debiutancki album zaledwie 20-letniej piosenkarki. Płyta przepełniona jest szczerością i lekkością. King Princess jest osobą homoseksualną i określa się jako osobę genderqueer, czyli non-binary gender – to spektrum tożsamości płciowych, które nie są wyłącznie męskie czy żeńskie‍. Płyta ma słodko-gorzki posmak – miłości, odrzucenia, seksualności i braku akceptacji w społeczeństwie. Bycia zablokowanym na pewnym etapie życia i nie widzeniu czego się chce. Zawartością krążka jest delikatny pop, z lekkim nalotem R&B i elektorniki.

7. Bon Iver, i,i

Na czwartym albumie Bon Iver odkrywa – a raczej tworzy – nowy świat, oderwany od poprzednich wydawnictw. Eksperymentuje z elektroniką zachowując swój styl muzyczny. Zahacza o gatunki muzyczne, o które nie zahaczał wcześniej i bardzo dobrze mu to wychodzi.

6. Billie Eilish, WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?

To był rok Billie Eilish. Młoda, smutna, szokująca i nostalgiczna podbiła serca słuchaczy na całym świecie. Na albumie pokazuje swoją niepokojącą stronę, jest dumna i zbuntowana. Album nie dość, że jest świetnie dopracowany pod względem tekstów to jego produkcja – za którą odpowiedzialny był starszy brat artystki, Fineas – sprawia, że album jest tak fascynujący. Razem z WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? Eilish zaznaczyła swoją pozycje na scenie muzycznej i wydała na świat debiut, o którym będzie się mówić latami.

5. Billy Woods and Kenny Segal, Hiding Places

Nowojorski raper Billy Woods razem z producentem z Los Angeles Kennym Segalem stworzyli Hiding Places. Ten album składa się z 12 piosenek, na których artyści rzucają wyzwania amerykańskim politykom, opowiadają o nie tak idealnym kraju, brutalności policji, problemach ze służbą zdrowotną i rasizmie. Album maluje ponury portret społeczny, i zmusza do refleksji.

4. Lana Del Rey, Norman Fucking Rockwell

Na nowym albumie Lana Del Rey robi to samo co robiła od czasów Video Games. Buduje niezależny świat, który zachwyca klasycznymi odniesieniami do Americany – zarówno dźwiękowo, jak i lirycznie – jednocześnie wskazując na niektóre z głęboko zakorzenionych wad naszego wieku. Jej piosenki są pełne mrocznych opowieści o zawiłej miłości, nihilistycznym rozczarowaniu i bólu. W rezultacie powstał album, który jest wyjątkowo odpowiedni dla naszej chwili, nawet gdy Del Rey eksploruje swoje najbardziej eksperymentalne muzyczne terytorium.

3. Big Thief, U.F.O.F.

Śmierć i choroby przenikają niemal każdą piosenkę U.F.O.F .Znajdziemy tu martwe ćmy i gołębie, poczekalnie szpitalne i utonięcia; piosenkarka i autorka tekstów Adrianne Lenker często wypowiada zduszony szept. Ale niezależny zespół z Brooklynu Big Thief nie pogrąża się w śmiertelności – zamiast tego znajduje inspirację i siłę zarówno w wyczuwalnym rytmie teraźniejszości, jak i uroku znanego. W jakiś sposób udało im się połączyć stresujące teksty ze wspaniałymi melodiami, aby osiągnąć katharsis; aby zaspokoić okrutny okres uwagi ery cyfrowej bez poświęcania cala ich drobiazgowej dbałości o szczegóły.”TIME

2. Solange, When I Get Home

Tak wiele aspektów When I Get Home jest sprzecznych z konwencjami współczesnego popu i R&B. W wokalu Solange nie ma połysku. Bębny nie przytłaczają. Struktury pieśni są zastępowane wędrującymi powtórzeniami; jasne oczy hasła inicjacji zostały zastąpione fragmentarycznymi mantrami. Dzięki kilku prostym partiom instrumentalnym i powtarzanym stonowanym frazom wokalnym Solange wyczarowuje zanurzone stany transu, które stają się siedliskiem medytacji, tańca i marzeń.TIME

1. FKA twigs, Magdalene