Muzyczne nominacje do nagrody O!Lśnienia 2020

o!lśnienia
instagram.com/p/B9RA5c5nrqZ/

O!Lśnienia to Nagrody Kulturalne Onetu i miasta Kraków. Zobaczmy, kto jest nominowany w kategoriach muzyka popularna i jazz.

Kategoria muzyka popularna

Król – Nieumiarkowania

O!Lśnienia
instagram.com/krol_krol

Błażej Król to młody, energiczny muzyk, który w tym roku wydał swoją piątą płytę Nieumiarkowania, na której znalazły się takie kawałki jak Druga Pomoc czy Te Smaki i Zapachy. Płyta została wyróżniona przez tygodnik polityka, dostała także nominację do Fryderyków. Nic więc dziwnego, że została nominowana do nagrody O!Lśnienia za przebojowy i stylowy album oraz artystyczną konsekwencję.

Dawid Podsiadło i Taco Hemingway – Koncert na PGE Narodowym

o!lśnienia
instagram.com/p/Bxz2Ywuox5v

Dawid Podsiadło i Taco Hemingway pobili rekord w sprzedaży biletów. Na PGE Narodowym zagościło 60 tys. ludzi. Niektórzy określili ich występ najbardziej wyczekiwanym koncertem roku. Duet, który podbił serca Polaków (i nie tylko) jest nominowany do O!Lśnienia za występ, który zelektryzował fanów w całej Polsce i jednocześnie był spektaklem muzycznym i zarazem manifestacją odpowiedzialności za nasze dziś i jutro.

Natalia Przybysz – Jak Malować Ogień

o!lśnienia
instagram.com/p/B2HPyVGnE0v

 

Po dwóch latach przerwy artystka zaskoczyła nas niesamowitym albumem. Krążek Natalii został nominowany do Fryderyków w kategorii płyta roku. Do tej nagrody zostały nominowane również dwa single Natalii – Krakowski Spleen w kategorii nowe wykonanie i Ciepły Wiatr w kategorii przebój roku. Artystka nie jest obojętna na sprawy ekologii, dlatego do stworzenia winylowej wersji swojego albumu zdecydowała się użyć ścinków starych płyt. Natalia Przybysz do narody O!Lśnienia jest nominowana za nieustającą świeżość, poruszające, osobiste teksty, autorskie brzmienie i ekologicznie wyprodukowaną winylową płytę, czyli zgodność wyznawanych zasad z działaniem.

Kategoria muzyka klasyczna i jazz

Leszek Możdżer – Ikar. Legenda Mietka Kosza

możdżer
instagram.com/p/B2rzbx1Igpn

Leszek Możdżer jest nominowany za najlepszą muzykę do filmu Ikar. Legenda Mietka Kosza. Artysta otrzymał również za to nagrodę na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Możdżer podkreślał, że Kosz był dla niego idolem, wielką inspiracją dla przyszłej twórczości. Do nagród O!Lśnienia nominowany jest za muzyczną archeologię, dzięki której udało się odtworzyć utwory Mieczysława Kosza, wirtuozerską interpretację i muzyczne wariacje, które stały się jednym z bohaterów filmu Macieja Pieprzycy.