Młoda Norweżka, która podbiła wyspy – poznajcie Sigrid!

Ma niecałe 22 lata, tworzy muzykę pop, a jej przesłuchane piosenki zostają nam w głowie do końca dnia. Kim jest Sigrid – zwyciężczyni tegorocznego BBC Sound of 2018?

Sigrid, a właściwie Sigrid Solbakk Raabe, pochodzi z małej miejscowości Ålesund w Norwegii. Urodziła się w umuzykalnionej rodzinie, ale aktywną twórczość i promocję swojej muzyki zaczęła dopiero niedawno – wcześniej uniemożliwiała jej to szkoła. Do muzyki namówił ją starszy brat – napisali razem piosenki, aby potem wykonać je na jego koncercie. W 2016 roku podpisała kontrakt z Island Records i nagrała swój pierwszy utwór poza granicami Norwegii. Don’t Kill My Vibe, singiel z mini-albumu o tej samej nazwie, ma aktualnie 35 mln odsłuchań na Spotify.

W listopadzie zeszłego roku Sigrid wydała piosenkę Strangers zapowiadającą jej drugą epkę Raw. Utwór osiągnął 10 miejsce na brytyjskim notowaniu UK Singles Chart i rozpoczął największą falę zainteresowania artystką.

Uznanie krytyków

Można zapytać, czym różni się Norweżka od innych młodych artystów powoli wybijających się na rynku muzycznym. Sigrid od samego początku zainteresowała swoją muzyką krytyków. W 2017 r. została twarzą kampanii Up Next Apple’a, której celem jest promocja nowych młodych talentów. W grudniu tego samego roku wystąpiła na gali ku czci Pokojowej Nagrody Nobla. W tym samym okresie otrzymała nagrodę European Border Breakers Award, która jest przyznawana co roku artystom, których muzyka odnosi sukces poza ich ojczystym krajem. Wisienką na torcie było zwycięstwo w plebiscycie BBC Sound of 2018. Co roku BBC wybiera najbardziej obiecujących muzyków i nadaje im miejsca w swoim zestawieniu. Bycie na podium jest naprawdę dużym sukcesem – w poprzednich latach wygrywali tacy artyści jak zespół Years&Years, Jack Garratt, Adele, Ellie Goulding czy Sam Smith. Można być fanem lub nie, ale na pewno nie można odmówić im sukcesu muzycznego. Parę dni temu Sigrid dostała kolejną nominację – tym razem do nagrody MTV PUSH Awards.

Dlaczego?

Przy moim pierwszym zetknięciu z muzyką Sigrid zaszokowała mnie ogromna energia artystki. Wystarczy przesłuchać wcześniej wspomniane Strangers, High Five czy Plot Twist i aż mamy ochotę ruszyć się z miejsca. Ale jej muzykę wyróżnia nie tylko energia czy dobry rytm. Sigrid jest bardzo dobrą tekściarką, pisze dla osób w podobnym wieku i nie tylko. Mimo że wydała tylko dwa mini-albumy, możemy na nich usłyszeć utwory nie tylko o miłości, ale także o fałszywych przyjaźniach, o tym, jak rynek muzyczny stara się ją zmienić, czy jak denerwuje ją idealizowany obraz związków w filmach. Z jej twórczości bije ogromna naturalność. Nie ma niepotrzebnych dźwięków ani ulepszaczy. Nic nie jest na siłę, czuć autentyczność. Jest powiewem świeżości w branży.

 „Teraz już jestem pewna!”

https://www.instagram.com/p/Bk4946Vn3jm/?hl=pl&taken-by=thisissigrid

Bardzo się ucieszyłam, gdy Open’er Festival ogłosił Sigrid w piątkowy wieczór na Tent Stage. Jak wyglądał występ? Na scenę wyszła młoda dziewczyna bez makijażu, w białym t-shircie, jeansach i kolorowych adidasach. Wystarczyło kilka chwil, by ten niepozorny wygląd zmienił się w wulkan energii. Sigrid na scenie czuje się jak ryba w wodzie, emanuje charyzmą. Jest naturalna, rozmawia z publicznością i dużo się rusza. Zaprezentowała materiał z ostatnich EPek i dużo nowych piosenek. Polska publiczność nie zawiodła – już podczas pierwszych utworów tłum zaprezentował znajomość dyskografii, śpiewając razem z artystką, a oklaskom nie było końca. Sama wokalistka – tak samo jak ja – była zszokowana. W pewnym momencie powiedziała „Udzielałam dziś wywiadu i zapytali się mnie, jaki jest mój ulubiony koncert, który grałam. Pomyślałam sobie: meeeh, nic mi nie przychodzi do głowy. Ale teraz już jestem pewna!”. Po występie wyszła do fanów, a jej zespół napisał na Instagramie, że starają się zorganizować kolejny koncert w Polsce.

 

Sigrid
Sigrid na Open’er Fesitval // fot. Agnieszka Oleńska

Artyści tacy jak Sigrid co roku przychodzą i odchodzą. Wybijają się jedną piosenką, po czym znikają i nikt o nich nie pamięta. Miejmy nadzieję, że to nie zdarzy się tej piosenkarce. Czuć od niej tak niesamowitą energię i szczerość, które ciężko znaleźć na rynku muzycznym. Widać, że wie czego chce, jest świadoma swoich atutów i świetnie je wykorzystuje. A przede wszystkim tworzy muzykę pop naprawdę wysokiej jakości. Czy to wszystko jest idealnym przepisem na sukces? Będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, zanim się przekonamy.