Nagroda im. Janusza A. Zajdla – kilka słów

Nagroda im. Janusza A. Zajdla

14 lipca po raz kolejny została przyznana Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Kto w tym roku stal się posiadaczem tej prestiżowej nagrody? Do kogo w tym roku trafiła statuetka?

Nagroda im. Janusza A. Zajdla – historia

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia laureatów, garść informacji o samej nagrodzie. Nagroda im. Janusza A. Zajdla to prestiżowe wyróżnienie, którym honorowane są dzieła literatury polskiej, należące do nurtu szeroko pojętej fantastyki. Pierwszy raz została ona przyznana w 1984 roku jako Nagroda Fandomu Polskiego Sfinks. W 1985 roku otrzymał ją Janusz Zajdel, niestety przed jej wręczeniem zmarł. W tym samym roku zmieniono nazwę nagrody na obecną. Przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie. Laureaci wyłaniani są na konwencie Polcon przez jego uczestników. Wśród osób, które otrzymały Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, możemy znaleźć wielu czołowych polskich pisarzy fantastyki, m. in. Andrzeja Sapkowskiego, Jacka Dukaja, Annę Kańtoch, Jarosława Grzędowicza. Pisarze ci często są uczestnikami rożnych konwentów czy targów książki jak Warszawskie Targi Książki.

Smutne w tym kontekście wydaje się nikłe zainteresowanie nagrodą i brak nagłośnienia jej w mediach głównego nurtu. Nie od dziś wiadomo, że łatwiej w mediach jest pochwalić się znajomością laureata Nagrody Literackiej „Nike” niż powieści fantastycznej.

Zwycięzcy

W tym roku zwycięzcą w kategorii powieść został Rafał Kosik za Różaniec. Zaś w drugiej kategorii laureatką została Marta Kisiel za opowiadanie Szaławiła. Gratulujemy!

Warto zaznaczyć, że Kosik nie po raz pierwszy został uhonorowany tą nagrodą – w roku 2009 otrzymał ją za powieść Kameleon, był też nominowany za Vertical w roku 2006. Dla zainteresowanych polską fantastyką wszystkie opowiadania zebrane są w postaci antologii dostępnej bezpłatnie w formie elektronicznej. Celem publikacji jest zwiększenie czytelnictwa w Polsce. Jest ona do pobrania na stronie Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Pełna lista nominowanych do nagrody:

Powieść:

Rafał Kosik Różaniec

Anna Kańtoch Niepełnia

Marta Krajewska Zaszyj oczy wilkom

Paweł Majka Wojny Przestrzeni

Artur Olchowy Czarownica znad Kałuży

Opowiadania:

Marta Kisiel Szaławiła

Leszek Bigos Ecce Homo

Dawid Cieśla Diabolus ex Machina

Magdalena Kucenty #Eudajmonia

Przemysław Zańko Chwała