Czy doczekamy się nowości od Led Zeppelin?

fot. artyści zespołów

Czy mamy jeszcze szansę usłyszeć coś nowego od Led Zeppelin? Ostatnia płyta zespołu ukazała się w 1982 roku. To raczej mało prawdopodobne. Jednak perkusista zespołu Yes, Alan White, nadal żywi taką nadzieję.

Led Zeppelin i Yes jako XYZ

Choć dyskografię brytyjskiej grupy zamyka Coda, w 1981 roku Jimmy Page, Alan White oraz Chris Squire porzucili pewien interesujący projekt. Jak nietrudno się domyślić, Ex Yes and Led Zeppelin nie zostało dokończone, a tym bardziej oddane w ręce fanów.

Według White’a pojawienie się nagrań jest całkiem możliwe. Jak sam uznał, byłoby świetnie, gdyby utwory dokończyć, a zaśpiewałby w nich inny członek Led Zeppelin – Robert Plant.

Jak doszło do współpracy?

W najnowszym wywiadzie dla magazynu Rolling Stone, perkusista Yes opowiedział o genezie projektu. Według artysty, to basista Chris Squire (zmarł 27 czerwca 2015 roku w wieku 67 lat) poinformował White’a, że Jimmy Page chce się z nim spotkać. Zaczęliśmy jamować z Jimmym w studiu przez chwilę. Chris miał trochę pomysłów. Ja miałem trochę pomysłów. Większość rzeczy, które wtedy nagraliśmy, napisałem ja i Chris.

Wtedy zaangażował się management, Peter Grant i Brian Lane. Robert zszedł na dół i słuchał muzyki. Czułem, że to dla niego nieco skomplikowane. To mógł być zespół w tamtym czasie, gdyby Robert dołączył. Był to rodzaj wypalenia, kiedy zaangażowali się w to menedżerowie.

Led Zeppelin i Yes – czy są szanse na ukazanie się?

White twierdzi, że parę lat temu rozmawiał z Pagem na temat ukazania się projektu. Jimmy Page stwierdził, że chce odkopać nagrania i dokończyć je, a następnie wypuścić album. W 2015 roku, gitarzysta Led Zeppelin mówił, że nagrania zespołu XYZ to coś, co chciałby dokończyć. Jak sam twierdził, muzyka była naprawdę dobra. Tak samo zresztą uważał jego były kolega z zespołu, Robert Plant.

Czy projekt super-grupy złożonej z członków Yes i Led Zeppelin zostanie wydany? Prognozy raczej są optymistyczne, jednak niedokładne. Wiernym fanom pozostaje czekać i liczyć na pozytywny rozwój wydarzeń. Póki co należy zadowolić się starymi albumami Led Zeppelin czy najnowszym albumem Yes – Heaven & Earth sprzed niemal pięciu lat.