Katy Perry – kariera, filantropia i dziecko

Piosenkarka Katy Perry obchodzi dzisiaj (25 października) urodziny! Happy birthday!

Kariera Katy Perry

Katy Perry (właściwie Katheryn Elizabeth Hudson) zadebiutowała w 2001 roku albumem Katy Hudson. Jednak nie przyniósł on popularności początkującej wokalistce. Kiedy przyjęła pseudonim Katy Perry, nagrała kolejną płytę, która nie została wydana i mini-album, który nie był notowany na listach przebojów, również nie pojawiła się wyczekiwana sława. Dopiero drugi album – One of the Boys (2008 r.) przyniósł odmianę. To z tej płyty pochodzą największe hity Katy – I Kissed a girl czy Hot’n’Cold. Kolejne płyty – Teenage Dream, Prism, Witness i Smile przysporzyły i ugruntowały pozycję Katy w przemyśle muzycznym.

Do innych wielkich hitów Katy należą: Part Of Me, Teenage Dream, Roar, E.T., Dark Horse, Firework czy California Gurls.

Katy w przemyśle filmowym

W 2012 roku ukazał się film dokumentalny o Katy – Katy Perry: Oto ja. Ponadto, piosenkarka podkładała głos do postaci Smerfetki w filmach Smerfy i Smerfy 2, a także w grze wideo: The Smurfs 2: The Game.

Tego nie wiedzieliście o Katy Perry

Jako córka pastora, piosenkarka śpiewała w kościelnym chórze. Jednak zespołem, który miał na przyszłą gwiazdę największy wpływ, byli Queen.

W 2013 roku piosenkarka została twarzą marki kosmetycznej Cover Girl. Posiada 4 własne zapachy perfum: Meow!, Purr, Killer Queen i Indi. Ponadto, Katy wystąpiła w reklamach takich firm, jak Adidas, H&M, kosmetyki Proactiv Acne Solution czy biżuteria Sterling Silver POP. Pojawiła się także w teledyskach kilku innych artystów. Na przykład w klipie Black Eyed Peas do piosenki I Gotta Feeling czy Taylor Swift – w teledysku do You Need to Calm Down.

Katy Perry w obronie LGBT

Katy wspiera środowisko LGBT. W 2017 roku odebrała nagrodę Human Rights Campain. Jej piosenka Firework opowiada o nastoletnim geju, który akceptuje swoją seksualność. W 2012 roku uznała Dzień Pamięci Transgender, spędzając go z personelem i wolontariuszami The Trevor Project – organizacji interwencji kryzysowej i zapobiegania samobójstwom osób LGBT. Odbierając nagrodę Hero Award Trevor Project w 2012 roku, powiedziała:

„Mam nadzieję, że w przyszłości wszyscy będziemy w stanie wyjść poza etykiety. Wierzę, że każdy ma wartość i każdy zasługuje na szacunek i każdy zasługuje na szansę, aby spełnić swoje marzenie bez względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, rasę, religię, rozmiar, kolor włosów lub czy ich ulubioną Złotą Dziewczyną jest Blanche czy Dorothy… Dziękuję wszystkim za tę nagrodę i za edukację, abym mogła edukować innych”.

Katy charytatywnie

Katy w ramach akcji UNICEF pojechała na Madagaskar, gdzie odwiedziła slumsy, porzucone dzieci i młode matki. Jest także ambasadorką dobrej woli UNICEF. Jak sama powiedziała:

„Wierzę, że młodzi ludzie mają siłę, aby zmienić własne życie. Potrzebują do tego naszej pomocy i wsparcia. Mam zaszczyt dołączyć do UNICEF jako Ambasador Dobrej Woli i zobowiązuję się, że zrobię wszystko, aby pomóc dzieciom i młodzieży, pochodzących z różnych miejsc i środowisk, ale pragnących tego samego: lepszej przyszłości”.

Katy Perry prywatnie

Katy Perry ma za sobą jedno małżeństwo, które trwało niespełna 1,5 roku. Jej pierwszym mężem był Russell Brand – komik i aktor. W 2016 roku zaczęła spotykać się ze swoim obecnym mężem, aktorem Orlando Bloomem. W sierpniu Katy urodziła córkę – Daisy Dove.