Joe Duplantier – Gojira, ekologia i metal

Joe Duplantier obchodzi dzisiaj (19 października) urodziny. Happy birthday!

Joe w zespole Gojira

Joseph „Joe” Duplantier rozpoczął swoją karierę w zespole Godzilla, który założył wraz z bratem Mariem oraz Christianem Andreu. Po wydaniu 4 dem: Victim, Possessed,  Saturate i Wisdom Comes grupa zmieniła nazwę na Gojira. W składzie Joe (gitara, wokale), Mario (perkusja), Christian (gitara) i Jean-Michel Labadie (bas) kapela nagrała 6 albumów: Terra Incognita, The Link, From Mars to Sirius, The Way of All Flesh, L’Enfant Sauvage i Magma.

Joe poza Gojirą

Poza macierzystym zespołem Joe udzielał się także w Empalot (1998-2003) i Cavalera Conspiracy (2007-2008). Do tego drugiego zaprosił go sam Max Cavalera (ex-Sepultura, Soulfly).

Współpracował z takimi artystami, jak Apocalyptica (płyta 7th Symphony), Devin Townsend Project (Deconstruction), Klone (All Seeing Eye), Coverage (Chrysalides funèbres), Manimal (Eros&Thanatos) czy The Atlas Moth (The Old Believer).

Joe jest właścicielem wytwórni Silver Cord Studio.

Pośród inspiracji Joe’ego są m.in. Death, Slayer, Metallica, Morbid Angel i Sepultura.

Muzyk od kilku lat jest weganinem. Angażuje się również w działalność Sea Shepherd Conservation Society, zajmującej się ochroną środowiska morskiego.

Gojira a ekologia

Ekologia to także jeden z głównych tematów poruszanych w tekstach Gojiry. Można to zaobserwować szczególnie na przykładzie płyty From Mars to Sirius. Ale jest to słyszalne w takich piosenkach, jak Toxic Garbage Island, Adoration for none, Wolf Down the Earth albo Embrace The World.

Życie prywatne Duplantierów w tekstach Gojiry

Innymi tematami poruszanymi w tekstach grupy są również życie i śmierć. Przykładowo, piosenka Low Lands została napisana z myślą o matce Joego i Maria, która zmarła po długiej walce z rakiem. Mało tego – tragedia braci sprawiła, że na albumie Magma grupa obrała taki, a nie inny kierunek. Do straty Duplantierów odnosi się także tytuł albumu. Jak wyjaśnia Joe w wywiadzie dla The Independent:

Magma w rzeczywistości odnosi się do lawy, kiedy jest jeszcze w wulkanie, jest to krew Ziemi w miejscu, w którym gotuje się do wybuchu. Umieściliśmy słońce na okładce, aby symbolicznie przedstawić Wielki Wybuch, źródło życia. (…) jeśli usuniesz „g” z Magmy, będzie to pisane jako mama, a „g” będzie reprezentacją Gojiry”.

Joe prywatnie

Joe studiował 2 lata na uniwersytecie i 4 lata w szkole artystycznej, później zaczął pracować jako grafik.

Co ciekawe, pierwszy album Gojiry został napisany, kiedy Joe wraz ze swoją dziewczyną mieszkał w chacie pozbawionej prądu, którą sam zbudował. Para mieszkała tam przez 2 lata.

Jego matka była instruktorką jogi, a ojciec malarzem. Młodsza siostra Duplantiera, Gabrielle jest fotografem.

Muzyk ma żonę, którą poznał podczas trasy Gojiry z Metalliką i dwójkę dzieci.

Gojira w Polsce

Gojira zagra w Polsce w 2021 roku jako headliner. Grupa pojawi się 4 czerwca w Stoczni Gdańskiej podczas Mystic Festival. Oprócz nich na festiwalu pojawią się m.in. Judas Priest, Vader, Infected Rain, Mgła lub Killing Joke.