Jeff Loomis obchodzi dzisiaj urodziny!

Gitarzysta Jeff Loomis obchodzi dzisiaj urodziny! Happy birthday!

Początki kariery Jeffa

Jeff Loomis urodził się 14 września 1971 roku w Appleton w stanie Wisconsin. Swoją karierę rozpoczął w zespole Fear-Tech, gdzie grał, kiedy miał 17 lat. Grupa nagrała jedynie demo i zakończyła działalność. Później Jeff zaczął grać w grupie System, którego spotkał ten sam los, co Fear-Tech. Trzecim zespołem Jeffa był Experiment Fear, który nadal działa. Jednak Jeff opuścił kapelę, aby dołączyć do Nevermore, gdzie grał w latach 1991-2011. Poza nim, pierwotny skład zespołu stanowili: basista Jim Sheppard i wokalista Warrel Dane. Nagrał z grupą 7 albumów studyjnych: Nevermore, The Politics of Ectasy, Dreaming Neon Black, Dead Heart In Dead World, Enemies of Reality, This Godless Endeavor oraz The Obsidian Conspiracy. Nagrał z nimi również Epkę In Memory.

W 1992 roku dołączył do Sanctuary, który się rozpadł w tym samym roku. Kiedy w 2010 roku nastąpiła reaktywacja, Jeff ponownie połączył siły z kumplami – aż do 2011 roku.

Wydał także 2 albumy solowe: Zero Order Phase (2008) i Plains of Oblivion (2012). W 2013 roku wydał EPkę Requiem for the Living.

W 2013 roku powstał projekt Loomisa i gitarzysty Keitha Marrowa – Conquering Dystopia. Poza nimi grupę tworzą: Alex Webster (basista) i Alex Rudinger (perkusista). Na razie wydali jeden album – Conquering Dystopia.

W 2014 roku Jeff został gitarzystą zespołu Arch Enemy. Nagrał z nimi album Will To Power.

Inne projekty Jeffa

Jeff prowadził dział Merchant of Menace w magazynie Guitar World. Wyjaśniał w nim, jak grać riffy i solówki grupy Nevermore. W pewnym momencie współtworzył ją z kolegą z byłego zespołu – Steve’em Smythem. Pojawił się również w Young Guitar Magazine, gdzie tłumaczył swój styl gry.

W 2009 roku, za sprawą Guitar World wydał swój pierwszy film instruktażowy.

W 2010 roku zagrał gościnnie na albumie Keitha Merrowa Awaken The Stone King, wydanym 1 stycznia 2011 roku. Zagrał także solówki w piosence Racecar z debiutanckiego albumu Periphery.

W 2013 roku koncertował z Soilwork.

Pod koniec lat 80. brał udział w przesłuchaniach do roli gitarzysty Megadeth.