Ikona muzyki, Kate Bush obchodzi urodziny!

Dzisiaj urodziny obchodzi jedna z najbardziej utalentowanych sopranistek na świecie – Kate Bush! Z okazji jej święta życzymy jej wszystkiego najlepszego!

62 lata temu w angielskim mieście Bexleyheath przyszła na świat Kate Bush. Została wychowana na farmie przez ojca chirurga i jego żonę Irlandkę. Kate ma dwóch starszych braci, którzy również są artystami.

Kate Bush jest nieprzeciętną artystką. Stanowi to jej bogaty dorobek muzyczny. Piosenki, które tworzy są nietuzinkowe. Zawierają skomplikowane partie wokalne, co utrudnia coverowanie utworów artystki. Kate przy tworzeniu muzyki inspiruje się wszechobecną kulturą – filmami, książkami, ale także, muzyką etniczną. Twórczość artystki zapisała się na stałe w muzycznej kulturze. Dla wielu artystów i zespołów min. Björk, Coldplay, Lily Allen czy Outcast, Kate stanowi inspirację do tworzenia muzyki.

Wielka kariera

Nastoletnia Kate zainspirowana książką Wichrowe Wzgórza autorstwa Emily Brontë postanowiła napisać utwór Wuthering Heights. Osiemnastoletniej dziewczynie tak bardzo spodobała się główna bohaterka powieści – Cathy, że postanowiła wcielić się w nią pisząc piosenkę, która później stała się jednym z największych osiągnięć muzycznych artystki. Singel dotarł do 1. miejsca na brytyjskiej liście UK Singles Chart. Był to również pierwszy w historii skomponowany i zaśpiewany przez kobietę utwór na tej liście. 

https://www.instagram.com/p/B9VKYMPIa6h/

Kariera Kate nabrała tempa dzięki zainteresowaniu nastolatką gitarzysty Pink Floyd, Davida Gilmoura. To on przedstawił dziewczynę w wytwórni płytowej i wprowadził w świat muzycznego show biznesu. W 1978 roku dziewiętnastoletnia Kate wydaje swój debiutancki album The Kick Inside.

Piosenkarka wydała wiele albumów, jednak to Hounds Of Love, który miał premierę w 1985 roku, przyniósł jej najbardziej rozpoznawalne kompozycje. Album promowały utwory takie jak Running Up That Hill i Cloudbusting.

Po wydaniu albumu The Red Shoes, zainspirowanego filmem o tym samym tytle, Kate zniknęła z życia publicznego na 11 lat. W 2005 roku postanowiła powrócić i światło dzienne ujrzał jej dwupłytowy album zatytułowany Aerial. 

Zwykła dziewczyna

Mimo życia w blasku fleszy, Kate Bush nie zatraciła się w podstępnym życiu show biznesu. Jak sama przyznaje, została wychowana w katolickiej rodzinie, co wpłynęło na jej późniejszy szacunek do wiary.

Po zawieszeniu swojej kariery muzycznej, Kate skupiła się na wychowywaniu syna i celebrowaniu rodzinnego życia.