Mietek Kosz, geniusz muzyki jazzowej, o którym zapomniał świat

Mietek Kosz

Pojawił się znikąd i oczarował wszystkich swoim ogromnym talentem i zamiłowaniem do muzyki, a zwłaszcza jazzu. Mietek Kosz to postać, o której świat zapomniał, ale niedawno jego nazwisko znów wybrzmiało i trafiło do szerszego grona odbiorców.

Wszystko to za sprawą filmu fabularnego Macieja Pieprzycy Ikar. Legenda Mietka Kosza. Inspiracją do nakręcenia go okazała się właśnie książka Krzysztofa Karpińskiego Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu wydana w 1990, a w 2019, tuż przed premierą filmu, ukazało się nowe, uzupełnione wydanie. A kim był Mietek Kosz?

Niesłychany talent

Mietek Kosz był niewidomym muzykiem jazzowym, który podbił scenę i serca publiczności, a także wywarł znaczący wpływ na polską szkołę jazzu. Jego życie było krótkie, ale intensywne, a dzięki swojemu talentowi osiągnął ogromne uznanie, na które inni muzycy musieliby pracować przez lata. Do dzisiaj nie wyjaśniono w pełni jego dosyć tajemniczej śmierci, niestety nigdy się już nie dowiemy, co się stało.

Odnowiona

Nowa wersja książki zachwyca pięknem graficznym, dawno nie miałam w rękach tak dopracowanej w szczegółach publikacji. Zostało w niej zamieszczone bardzo dużo zdjęć, a także różnych kolorowych grafik (dominują ciepłe kolory), nawiązujących do życia muzyka. Biografię czyta się szybko i czasami nawet z zapartym tchem, nie wierząc, że nie słyszało się wcześniej o takiej postaci. Z racji, że artysta zginął w bardzo młodym wieku i nie ma długiego życiorysu; zostały wprowadzone wypowiedzi przyjaciół, muzyków, czy po prostu znajomych, którzy mogli również potwierdzić wiele wydarzeń z jego życia, a także opowiedzieć, jak oni go odbierali.

Jest to postać bardzo ciekawa i niebanalna, warto sięgnąć po jego standardy jazzowe i wsłuchać się w świat Mietka Kosza. Ale również dowiedzieć się o nim czegoś więcej; a zanim pójdziemy na skróty i obejrzymy film, polecam najpierw jednak przeczytać książkę. Film również polecam, gdyż jest bardzo dobry, a odwzorowanie świata osoby niewidomej nie należy do najłatwiejszych.


Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu
Krzysztof Karpiński 
Wydawnictwo Literackie 

Horyzont, to wystarczy| Jakub Małecki