Halo, halo, tu rozgłośnia radiowa!

0
590
Halo, halo, tu rozgłośnia radiowa!
Fot. Materiały prasowe

Radio – dziś już może nie tak popularne, aczkolwiek wciąż obecne w naszym życiu. Jest pewna magia w tym wynalazku, możliwe że większa niż w przypadku telewizji czy innych mediów. Radio ma jedyną w swoim rodzaju atmosferę, gdzie dźwięk kreuje cały jego świat. I koniecznie trzeba przyznać – to medium rozwija naszą wyobraźnię najbardziej!

Za wynalazcę radia uważa się Nikolę Teslę. Pierwsze badania prowadzące do powstania rozgłośni radiowych rozpoczęły się już na początku XIX wieku. Najstarsza stacja radiofoniczna działająca na świecie usytuowana była w Pittsburghu. Pierwsza audycja miała miejsce 2 listopada 1920 roku. Pierwsza rozgłośnia w Europie pojawiła się w Moskwie w 1922 roku, zaś Polska dołączyła tutaj w roku 1926. Opóźnienie Polski w stosunku do Europy spowodowane było trudną sytuacją państwową i czasem wojennym.

Dziś słów kilka o aktualnych stacjach radiowych, o tym co oferują swoim słuchaczom i gdzie szukać muzyki oraz audycji odpowiadających naszym gustom

Możemy wybierać ze stacji dostępnych zarówno drogą satelitarną, jak i tych dostępnych jedynie cyfrowo. Pewne stacje mają zasięg ogólnopolski, niektóre zaś jedynie regionalny. Istnieją stacje tematyczne, poświęcone wybranym grupom odbiorców, bardziej ogólne, czy poświęcone choćby tylko i wyłącznie informacjom. Teraz słów kilka, jak w tym wszystkim się odnaleźć.

Stacje ogólnopolskie – Polskie Radio

Zacznijmy może od stacji ogólnopolskich. Polskie Radio posiada cztery główne programy. Program pierwszy to typowa stacja muzyczno-informacyjna. Znajdziemy tam zarówno bieżące fakty publicystyczne, kulturalne z Polski i całego świata, jak i wiele ciekawych audycji tematycznych. Poszczególne dni tygodnia poświęcone są cyklicznym audycjom. I tak np. cotygodniowa niedzielna wieczorna audycja dedykowana jest muzyce klasycznej. Jeśli chodzi o samą muzykę, usłyszymy tam po trochu muzyki pop, polskiej rozrywkowej, czasami trochę jazzu, piosenki poetyckiej – wszystko zależy od pory dnia. W ogólnym wydźwięku, stacja ta ma charakter „państwowy”, więc nie jest wolna od wszelkich politycznych dyskusji, czy debat.

O drugim programie napiszę słów kilka przy muzyce klasycznej, jest to bowiem stacja tematyczna.

Trójka ma podobny profil do “Jedynki”. Także tutaj znajdziemy wiele audycji, wieczorów tematycznych, informacji politycznych, kulturalnych z Polski i ze świata. W kwestii samej muzyki, różnica może polega na ciut większym zróżnicowaniu trójki. Znajdziemy tu może trochę więcej muzyki pop z całego świata, więcej muzyki innych gatunków, mniej popularnych. Specjalnością trójki są zaś listy przebojów Marka Niedźwiedzkiego.

Najbardziej odmienny profil ma tutaj program czwarty. To stacja skierowana bardziej do młodszego grona odbiorców – choć są to też pewne stereotypy, bo o programie pierwszym mówi się , że jest słuchany głównie przez dojrzałych odbiorców. A to nie do końca się sprawdza. W czwórce znajdziemy wiele muzyki alternatywnej i gatunków muzyki „młodych”, jak hip-hop, rock, rap. Mniej też tutaj audycji i informacji.

Triumfatorki popularności – RMF FM i cała reszta

Stacje poświęcone współczesnej muzyce rozrywkowej są najpopularniejsze i mają chyba największą słuchalność oraz zasięg. Podążając za Grażyną Stachyrą – która od wielu lat bada przemiany w środowisku radiowym, są to tzw. stacje Adult Contemporary. Grupa docelowa tych stacji to ludzie w wieku pomiędzy 25 a 54 rokiem życia. Muzyka emitowana tutaj to największe przeboje ostatnich 30 lat, różnych gatunków muzycznych, z wyłączeniem jednakże gatunków bardziej specjalistycznych i niszowych, jak rap, rock, hip-hop, muzyka klasyczna. Przykładowi artyści wpisujący się w ten nurt to Celine Dion, Rod Steward, Phil Collins, Madonna, Bee Gees, Andrea Bocelli, Urszula, Bajm, czy Patrycja Markowska.

Stacje które emitują ten typ muzyki to przede wszystkim najstarsze Rmf fm, a także Radio Zet, Złote Przeboje, Radio Plus, Radio Wawa. Częściowo w tę stylistykę wpisuje się także program pierwszy polskiego radia. Wszystkie te stacje mają profil muzyczno-informacyjny, a ich charakter, trzeba przyznać, jest dość komercyjny, nastawiony na „przeciętnego” odbiorcę. Stacje mają więc dość „lekki” wydźwięk, nie znajdziemy tam głębszych i filozoficznych audycji. Pojawia się wiele konkursów, reklam, faktów z „przymrużeniem oka”.

Coś dla młodego pokolenia

Kolejna grupa stacji radiowych, poświęcona jest aktualnej muzyce rozrywkowej, tzw. TOP 40, lub Contemporary Hit, gdzie znajdziemy współczesne hity nie starsze niż sprzed roku. Są one skierowane głównie do młodych odbiorców – nastolatków, młodzieży szkolnej, czy studentów. Stacje te współpracują często z wytwórniami płytowymi, stąd nie usłyszymy tam raczej twórców którzy w pewien sposób wykraczają poza przyjęte ramy, czy wzorce. Gatunki muzyczne tych stacji to głównie pop, Dance, muzyka klubowa, R&B.

Przykładowe stacje tego nurtu to Rmf Maxxx, Radio Eska, Czy Planeta Fm, zaś sami artyści to np. Beyonce, Bruno Mars, Adele, Jennifer Lopez, Varius Manx, czy Ewa Farna. Stacje te nastawione są głównie na muzykę i często grają utwór, za utworem.

Dla miłośników klasycznego brzmienia

Stacje poświęcone muzyce klasycznej to bardzo niszowe programy o wąskim, specjalistycznym repertuarze. Dlatego ich słuchalność jest również znikoma – sięga niecałego procenta, lecz są to stali, wierni słuchacze.

W Polsce są to dwie główne stacje. Pierwsza to program drugi polskiego radia. Ma on profil muzyczno-kulturalny i skupia się głównie wokół muzyki klasycznej,choć zdarzają się poszczególne audycje poświęcone muzyce jazzowej,czy filmowej. Program ten bardzo dużo uwagi poświęca również muzyce etnicznej, czy ludowej. Dwójka oferuje szereg tematycznych,ciekawych audycji,bardzo dużo wiadomości ze świata kultury,a także wiele interesujących reportaży,relacji,czy spotkań z twórcami. Dotyka również innych dziedzin sztuki,jak choćby plastyka,teatr,czy taniec. Co ciekawe, dwójka nie emituje reklam.

Rmf Classic to zaś druga stacja muzyki klasycznej. Jest ona jednak znacznie bardziej komercyjna, emitowane fragmenty muzyczne często się powtarzają, jest też sporo reklam. Obok muzyki typowo klasycznej, możemy usłyszeć tu muzykę filmową, jazz,czy fragmenty musicali. Jednak meloman który pragnie poszerzyć swoją wiedzę na temat muzyki klasycznej i prawdziwie, głębiej się w nią zanurzyć, nie znajdzie tutaj raczej satysfakcji. Jeszcze jedną wadą stacji jest jej mały zasięg.

Miłośnikom muzyki klasycznej poleciłabym jeszcze sięgnąć do nowo powstałego Radio Chopin, dostępnego jednakże tylko i wyłącznie drogą cyfrową.

A może szczypta muzyki nietypowego brzmienia?

Jeszcze inna grupa stacji radiowych poświęcona jest muzyce alternatywnej. Ich oferta skierowana jest do bardzo wąskiego grona odbiorców skupionych wokół muzyki rockowej,ale w różnych jej odmianach. Spotkamy tutaj takie rodzaje jak grunge,punk,new wave, rock gotycki, zarówno z lat 70-80, jak i współczesny. Przykładowi artyści tutaj to Coma, Nirvana, Oasis, Placebo, U2.

Stacje przedstawiające taką ofertę to głównie Antyradio,Eska Rock, oraz Roxy Fm.

Podróż do przeszłości – oldies i jazz

Ciekawą i również pewnie dość niszową grupę stanowią stacje poświęcone muzyce wcześniejszych lat tzw. Oldies. Możemy odnaleźć tam muzykę pop, rock’n’roll, muzykę z lat 50. czy 60., swing, piosenkę poetycką czy kabaretową. Stacje te kierowane są głównie do odbiorców powyżej 30 roku życia, ale ostatnimi czasy muzyka w klimatach “retro” jest coraz bardziej popularna. Przykładowe stacje tutaj to Vox Fm, MeloradioRadio Pogoda. Jeśli jesteśmy miłośnikami klasycznych artystów, jak Frank Sinatra, Louis Armstrong, Aretha Franklin czy Nina Simone,także i taką muzykę tu odnajdziemy. Stacje te charakteryzuje dosyć optymistyczny wydźwięk i pogodna atmosfera.

Natomiast dla miłośników jazzu,oprócz pojedynczych audycji choćby w dwójce,jedynce,czy Rmf classic, proponuje stacje poświęcone tzw. Smooth jazz. Jest to Radio PiN,oraz Chilly Zet.

Królowie faktów

A na koniec coś dla poszukujących czystych informacji. To programy gdzie element muzyczny stanowi znikomy procent lub w ogóle nie występuje. Należy tu wymienić Polskie Radio 24, czy Tok Fm – radio typowo informacyjne, gdzie znajdziemy także bardzo wiele ciekawych audycji.

Myślę, że pomimo niszowej funkcji jaką pełni radio, przetrwa ono nadal w naszym medialnym świecie. Oferta radiowa jest naprawdę przebogata i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. I jak sądzicie? Zachęciłam trochę do poszukiwań?

Czas wspomnień – muzycy, którzy odeszli od nas w ciągu ostatniego roku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments