Czas wspomnień – muzycy, którzy odeszli od nas w ciągu ostatniego roku

muzycy
fot. Herrzipp/Wikipedia

Minionych dwanaście miesięcy to czas, w którym pożegnaliśmy wielu wspaniałych muzyków. Los nie oszczędził zarówno naszych rodzimych artystów, jak i zagranicznych gwiazd. Jednak to, co po sobie zostawili, pozostanie z nami na zawsze.

Kora Jackowska
Kora Jackowska
fot. Newspix.pl/Darek Majewski

Polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów. Przez ponad trzydzieści lat Kora była wokalistką rockowego zespołu Maanam, a także prowadziła karierę solową. Jej wkład w historię polskiej muzyki rockowej jest niezaprzeczalny. Najpopularniejsze utwory to między innymi: Krakowski spleen, Szare miraże, Lucciola, czy Boskie Buenos. Artystka zmarła po kilkuletnim zmaganiu się z nowotworem jajnika.

(zmarła 28.07.2018 roku)

Tomasz Stańko
Tomasz Stańko
fot. materiały prasowe/Magdalena Ławniczak

Trębacz jazzowy i kompozytor. Zdobył uznanie na całym świecie, wielokrotnie koncertując w największych nowojorskich salach i klubach. Słynął także z tworzenia muzyki filmowej do wielu polskich produkcji. Wielokrotny laureat ankiety Jazz Forum, zdobywca ośmiu Fryderyków. Za granicą nagrodzony między innymi nagrodą European Jazz Prize, a także Prix du Musicien Europeen.

(zmarł 29.07.2018 roku)

Aretha Franklin
Aretha Franklin
fot. bbc.com

Nazywana Królową soulu, jest jedną z najpopularniejszych w historii artystek tego gatunku. Niezliczona liczba sukcesów i ogromna liczba sprzedanych płyt powodują, że Aretha Franklin stała się ogromną inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków. Na swoim koncie ma 18 nagród Grammy, a dodatkowo jako pierwsza kobieta w historii została wprowadzona do Rock and Roll Hall Of Fame.

(zmarła 16.08.2018 roku)

Tomasz Chada
Tomasz Chada
fot. materiały prasowe

Polski raper i autor tekstów, który początkowo związany był z grupą Molesta Ewenement. Przedstawiciel warszawskiej sceny hip-hopowej brał udział w niezliczonej ilości projektów muzycznych, a jego solowe wydawnictwa kilkukrotnie otrzymały statut złotych i platynowych płyt. Okoliczności śmierci muzyka pozostają elementem wielu dyskusji.

(zmarł 18.03.2018 roku)

Avicii
Avicii
fot. materiały promocyjne

Szwedzki DJ, producent muzyczny, autor tekstów, występujący również pod pseudonimami Tim Berg i Tom Hangs. Jego single podbijały światowe listy przebojów, a szybko rozwijająca się działalność muzyczna docierała do coraz szerszego grona odbiorców. Wielokrotnie umieszczany w czołówce prestiżowego rankingu DJ Mag Top 100. Artysta zmagał się z długotrwałymi atakami paniki i podczas urlopu w Maskacie popełnił samobójstwo.

(zmarł 20.04.2018 roku)

Robert Brylewski
Robert Brylewski
fot. East News

Współzałożyciel punkrockowych zespołów Kryzys i Brygada Kryzys, a także grającego reggae Izraela. Przez osiem lat związany także z zespołem Armia. Jego dokonania tworzą klasykę polskiej muzyki niezależnej. Robert Brylewski był inspiracją dla wielu znanych polskich muzyków, wśród których można wymienić choćby Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego czy Wojtka Mazolewskiego. Artysta zmarł w efekcie dotkliwego pobicia, do którego doszło na początku roku.

(zmarł 03.06.2018 roku)

Mac Miller
Mac Miller
fot. Mauricio Santana/Getty Images

Młody amerykański raper, producent, a także autor tekstów. Muzyk pierwsze sukcesy zaczął odnosić już w wieku 17 lat. Jego debiutancki album Blue Slide Park dotarł do pierwszego miejsca zestawienia Billboard 200. Jesienią tego roku Mac Miller miał rozpocząć swoją kolejną trasę koncertową, promującą wydawnictwo Swimming. Raper zmarł w konsekwencji przedawkowania środków odurzających.

(zmarł 07.09.2018 roku)

Dolores O’Riordan
Dolores O'Riordan
fot. Xavi Torrent/WireImage

Irlandzka wokalistka przez przez wiele lat stanowiła trzon zespołu The Cranberries. Unikalny, wyjątkowy głos artystki od początku lat 90. XX wieku należał do najbardziej charakterystycznych wokali na świecie. Nikt inny, tak jak ona nie potrafił hipnotyzować swoim śpiewem, balansując na krawędzi melodyjnego wokalu z nutą niewiarygodnej chrypy. Potężny głos Dolores najbardziej wyraziście można usłyszeć w utworze Zombie. Artystka zmarła w wyniku utonięcia po upojeniu alkoholowym.

(zmarła 15.01.2018 roku)

Posłuchajmy utworu 51 legendarnego zespołu TSA i pozostawmy w naszej pamięci wspomnienia o wszystkich zmarłych. Muzycy, którzy odeszli od nas w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, pozostawili po sobie ogromny dorobek, który będzie nam towarzyszył przez kolejne dziesiątki lat.

TSA – 51

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here