Jazzowy początek lata! Diana Krall w Polsce

diana krall w polsce
fot: oficjalny FB Diana Krall

Rewelacyjna, kanadyjska wokalistka i pianistka jazzowa zagra w Krakowie. Czerwcowy koncert Diany Krall będzie jedynym występem w Polsce. Artystka zaprezentuje przekrojowy set zawierający jej najważniejsze utwory oraz największe hity.

Diana Krall w Polsce! – co, gdzie, kiedy?

Diana Krall czaruje swoim cudownym głosem od ponad 25 lat. Pierwsze sukcesy zaczęła odnosić już w latach dziewięćdziesiątych. Nie spoczęła jednak na laurach i cały czas tworzy. Ostatni album, nagrany wspólnie z Tonym Bennettem został wydany w 2018 roku i błyskawicznie pojawił się na szczycie jazzowego notowania Billboardu.

diana krall w polsce
fot: oficjalny FB wydarzenia

W trakcie europejskich tras koncertowych, Diana nie omija Polski, a każdy jej koncert przyjmowany jest niezwykle ciepło. Polska publiczność kocha Dianę Krall i jej twórczość. Tym razem artystka zagra w krakowskiej Tauron Arena.

Co: Diana Krall w Polsce
Gdzie: Kraków, Tauron Arena
Kiedy: 28.06.2019
Kto zagra: Diana Krall (Kanada)
Bilety: przedsprzedaż – od 229PLN

Diana Krall w Polsce! – kim jest ta utalentowana piękność?

Diana Krall urodziła się i wychowała w niewielkim miasteczku w Kanadzie. Nie pochodziła z wybitnie muzycznej rodziny, jednak jej ojciec uwielbiał jazz oraz muzykę z lat dwudziestych i trzydziestych. Grywał również na fortepianie i to prawdopodobnie po nim przejęła pasję do tego instrumentu. Pierwszą muzyczną inspiracją młodej Diany był Fats Waller, którego nagrania próbowała opanować. Mając 15 lat Diana zaczęła muzykować w lokalnych barach i restauracjach. Szybko porzuciła to zajęcie. Punktem przełomowym okazało się zdobyte stypendium w Berklee College of Music w Bostonie.

Boston prawdopodobnie nie spodobał się Dianie, która po dwóch latach przeprowadziła się do Los Angeles. To właśnie tam poznała kilku wybitnych jazzmanów, w tym swojego mentora, Raya Browna, który to nieco później nagrał swoje partie na jej drugi album. Po trzech latach amerykańskiej przygody artystka wróciła do Kanady. Zamieszkała w Toronto, gdzie kontynuowała muzyczną edukację oraz wkręcała się w środowisko jazzmanów. Już w połowie lat osiemdziesiątych udało jej się wziąć udział w kilku kanadyjskich festiwalach jazzowych. Pod koniec tamtej dekady Diana odbyła również swoją pierwszą trasę koncertową.

Pierwsze, większe sukcesy i wejście do mainstreamu

Lata dziewięćdziesiąte były przełomową dekadą w artystycznym życiu Diany. Debiutancki album artystki zbiera pozytywne recenzje wśród krytyków. Wydany w 1993 roku Stepping Out nie przyniósł jej jednak tak wielkiego rozgłosu jak wydany rok później Only Trust Your Heart. Krytycy oraz słuchacze muzyki zachwycili się jej wspaniałym głosem i rewelacyjnymi pomysłami. Największy sukces Diany przychodzi wraz z końcówką dziesięciolecia. W 1999 roku artystka wydaje When I Look In Your Eyes, który zostaje nominowany do nagrody Grammy w kategorii Album Roku. Co prawda nie wygrywa on tego plebiscytu, jednak Diana i tak zgarnia nagrody w dwóch innych kategoriach.

Kolejne lata, to również pasmo sukcesów, doskonale przyjętych albumów, występów na największych festiwalach i świetnych kooperacji z genialnymi muzykami. Wystarczy wspomnieć choćby Tony’ego Bennetta lub London Symphony Orchestra. Z każdym, kolejnym krążkiem  Diana udowadnia i wzmacnia swoją pozycję. Nie tylko na scenie jazzowej ale również w mainstreamie. Wspaniale włączyła do jazzowej twórczości przebojowe elementy muzyki pop. Zrobiła to z niezwykłym smakiem i wyczuciem. Można powiedzieć, że nico pogodziła dwa odrębne muzycznie światy. Ale jej piękny głos i świetna, oszczędna i porywająca zarazem gra na fortepianie musiały przyciągnąć spore grono odbiorców. Do tego jest niesamowicie utalentowanym kompozytorem oraz doskonale wie, w jakim kierunku artystycznym zmierza.

Maciej Juraszek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o