Iggy Pop docenił polskich artystów

W najnowszej odsłonie autorskiego programu Iggy’ego Popa, który nadawany jest w brytyjskim BBC Radio 6, muzyk postanowił zaprezentować słuchaczom trzy polskie utwory. 

Dwa lata temu Iggy Pop zwrócił uwagę na zespół Adama „Nergala” Darskiego i Johna Portera tworzących grupę Me and That Man, którzy często gościli w trakcie jego audycji. Teraz siedemdziesięcioletni muzyk postanowił zaprezentować słuchaczom trzy polskie utwory. Całość audycji można posłuchać na stronie bbc.co.uk.

Polacy w brytyjskim eterze

Pierwszym z nich był utwór Rise autorstwa ZAMILSKIEJ. Piosenka pochodzi z debiutanckiej EPki artystki pt. UndoneTeledysk do utworu jest zlepkiem filmików, a nad całością czuwała Elaine Sharp. Decyzję o tym, że będzie się zajmować muzyką elektroniczną, Natalia Zamilska podjęła w wieku 15 lat. Jak sama podkreśla jest samoukiem, również bez niczyjej pomocy uczyła się grać na gitarze basowej i perkusji. Artystka współpracowała m.in. z Katarzyną Nosowską, a jedna z jej kompozycji została wykorzystana w klipie z pokazu marki Dior w Japonii.

Drugim utworem jaki znalazł się na playliście Iggy’ego był utwór Hoży i Świeży nagrany przez zespół Hańba. Prowadzący porównał grupę do brytyjskiego klasyka – The Clash. Muzycy grając muzykę punkową, folkową, klezmerską, wykorzystują tradycyjne instrumentarium do ekspresyjnych, punkowych aranżacji, śpiewając teksty własne oraz m.in. Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego, Lucjana Szenwalda oraz Jana Brzechwy.

Trzecim utworem był To Me pochodzący z albumu Jolly New Songs autorstwa zespołu Trupa, Trupa. Grupa słynie ze swoich zagranicznych sukcesów, do których można z pewnością uznać wyróżnienie przyznane przez magazyn Chicago Tribune za najlepszy występ 2018 roku. Od 2015 roku zespół nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records.

 

Iggy Pop – ojciec chrzestny punku

Popularny amerykański wokalista James Newell Osterberg, urodziny w 1947 roku, znany lepiej pod pseudonimem Iggy Pop, to legenda muzyki rockowej. Często obdarzany jest mianem “ojca chrzestnego muzyki punk”, głównie za sprawą grupy The Stooges, w której występował. Zrewolucjonizowała ona muzykę rockową, choć nigdy nie odniosła komercyjnego sukcesu. Artysta ma na swoim koncie ponad 30 albumów.

Kolejny wspólny utwór Iggy’ego Popa i Underworld

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o