Marcin K. Schirmer – „Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę”  [recenzja]

Marcin K. Schirmer

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się polską kulturą i nauką. Biografie ośmiu rodów, którym Polska wiele zawdzięcza i o których powinniśmy pamiętać. Ta książka jest idealnym źródłem pamięci.

Osiem niezwykłych rodów

W książce opisane zostały rody: Curie, Kossaków, Lilpopów, Estreicherów, Lutosławskich, Młynarskich, Rubinsteinów i Żuławskich. To oni poświęcili się tworzeniu polskiej kultury i nauki i to dzięki nim możemy teraz cieszyć się i szczycić naszym bogactwem kulturowym. Każdy ród zasługuje na uwagę, wdzięczność i powinien być przykładem dla współczesnych Polaków.

Struktura – Marcin K. Schirmer 

Każdy rozdział to osobna rodzina. Zaczyna się ogólnym opisem, rodzinnym zdjęciem i drzewem genealogicznym omówionych osób z danego rodu; raczej zawsze jest to prosta linia. Następnie autor przechodzi do historii konkretnych członków rodziny. Na co warto zwrócić uwagę to fakt, że bez problemu można czytać książkę nie po kolei, gdyż rozdziały są niezależne od siebie. Jednak gdy czytamy ją „od deski do deski”, odrobinę irytujące mogą się wydawać powtórzenia. Oznacza to, że autor na przykład w opisie syna wplata wątki biografii ojca, który był opisany dwie strony wcześniej dokładnie w ten sam sposób. Jest to jednak mój prywatny minus, z którym nie trzeba się zgadzać.

Treść

Marcin K. Schirmer w sposób wyczerpujący opisuje każdego członka rodziny. Nie odmawia czytelnikowi  smaczków z życia danej osoby, skandali czy zabawnych sytuacji. Biografie są rzetelne, przyjemne i czyta się je płynnie (z małym wyjątkiem, o którym wspomniałam wyżej). Książka zaopatrzona jest w wiele zdjęć, niestety tylko w wersji czarno-białej, co trochę utrudnia odbiór, zwłaszcza w przypadku obrazów Kossaków, ale jest to niewielki mankament, z którym można sobie poradzić.

Pozycja jest warta polecenia z wielu względów, z czego najważniejszym jest oczywiście fakt, że jako Polacy powinniśmy znać przedstawicieli wspomnianych rodów, ponieważ wiele im zawdzięczamy. Książka jest ciekawą propozycją na letnie wieczory oraz świetnie nadaje się jako prezent, dzięki dobremu i ładnemu wydaniu.

Zapraszam do zapoznania się  z moją poprzednią recenzją książki o tym jak dobrze pisać teksty – Magia Słów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o