Wszystko zaczyna się w głowie, a kończy, gdy nie działasz

wszystko zaczyna

Karolina Cwalina-Stępniak powraca ze swoją trzecią już książką! Jest to kontynuacja bestsellera Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj, działaj, nie marudź! Jej tytuł brzmi praktycznie tak samo, ale jednak różnice znajdziemy w końcówce: A kończy, gdy nie działasz. Zapraszam do recenzji!

Żałuję, że nie miałam okazji zapoznać się z pierwszą książką Wszystko zaczyna się w głowie i nie napiszę tutaj porównania; oraz, że nie zwrócę uwagi na to, czy tematy się powtarzają lub nie. Ale z drugiej strony, dzięki temu, nie miałam żadnych oczekiwań względem tej publikacji. Pierwszą część trzymałam w rękach i mogę jedynie stwierdzić, że okładki są bardzo podobne, różnią się jednak detalami – tak jak w przypadku tytułu.

To nie jest poradnik ani podręcznik motywacyjny!

Tak o swoich książkach na wstępie pisze Karolina Cwalina-Stępniak; dodaje również, że nie znajdziemy w nich recept czy porad na udane życie.  Opisuje tylko swoją historię, z której można czerpać wiedzę i przenosić ją na własną ścieżkę życia. Jednak znalazło się w niej miejsce na teoretyczne wyjaśnienie, czym jest coaching czy różne ćwiczenia rozwojowe – przez co książka stała się trochę także kartami pracy. Poruszane tematy dotyczą autentyczności, przyjaźni, działania czy optymizmu i odwagi, lecz rzeczywiście wszystkie krążą wokół historii autorki.

Bez owijania w bawełnę

Stępniak pisze prosto z mostu, zwraca się do czytelnika tak, jakby do niego mówiła, bez problemu informuje, że książka może być zwyczajnie nie dla ciebie; jeśli chcesz gotowca z odpowiedziami „jak żyć”. Styl pisania rzeczywiście nie jest wyszukany (autorka sama stwierdza, że pisze tak jak mówi); ale uważam, że takie podejście bardziej trafia do czytelnika, niż używanie wymyślnych i zawiłych zdań.

Nie dziwi mnie sukces pierwszej części, bo faktycznie książka jest przyjemna w odbiorze i można nie raz się uśmiechnąć; ale z drugiej strony pomyśleć na swoim życiem i wyciągnąć kilka wniosków. Do tego ćwiczenia przygotowane przez autorkę są ciekawym urozmaiceniem i aktywizacją czytelnika. Wszystko zamknięte w dobrze wydanej i zadbanej graficznie publikacji.


Wszystko zaczyna się w głowie. A kończy, gdy nie działasz
Karolina Cwalina-Stępniak
Wydawnictwo Sensus

Zdrowe, zielone proteiny dla każdego