Te toksyczne związki… [recenzja]

0
528

Istnieją w naszym życiu ludzie, którzy niekoniecznie mają na nas dobry wpływ. Nie dostrzegamy realiów wierząc, że dana osoba jest bez skaz lub – jeśli je ma – akceptujemy je kierując się jej dobrem, zamiast swoim. Jak uwolnić się z tej toksycznej relacji? Zapraszam do recenzji Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnienia.

Toksyczne związki

Książka Toksyczne związki jest napisana zrozumiałym językiem z elementami stylu naukowego. Stworzona przez psychoterapeutkę Pie Mellody, pedagożkę Andree Wells Miller oraz terapeutę J. Keitha Miller. Jest bogatym zbiorem informacji. Zgłębia istotę tytułowego problemu i stara się znaleźć jego główną przyczynę.

Lektura składa się z czterech części. Pierwsza wyjaśnia, czym jest współuzależnienie, wyróżnia jego symptomy i tłumaczy ich wpływ na nasze życie. Druga skupia się na dziecku i uszkodzeniach w jego sferze uczuć. Część trzecia to wyjaśnienie wszelkich nadużyć i zachowań. Czwarta wyjaśnia sposób uzdrowienia z relacji.

Twarzą w twarz ze współuzależnieniem

Poradnik Toksyczne związki pomaga zrozumieć istotę problematycznej relacji, która w jakiś sposób odcisnęła na nas piętno. To bardzo autentyczna książka, a ową autentyczność zawdzięcza pisarce, która pokonała własne współuzależnienie i dzieli się nim w swojej opowieści. Zrozumiała, w czym tkwił problem i uświadamia teraz innym, jak ważny jest to krok ku uzdrowieniu. W celu zobrazowania i zrozumienia różnego rodzaju problemów Pia zastosowała liczne przykłady oraz tabele dotyczące zagadnienia współuzależnienia.

Minusem jest fakt, że książka jest nieco nudna i ciężko się ją czyta. Ponadto wiele z opisanych rzeczy jest dosyć oczywistych. Czytając tytuł Toksyczne związki spodziewałam się również, że autorka poruszy problem relacji w związku partnerskim, jednak nie o takim jest mowa. Związek ten dotyczy raczej krewnych, rodziny czy kolegów, a nie swoich ex. Po przeczytaniu lektury na ostatnich stronach znajdują się propozycje innych książek Pii Mellody, a wśród nich poradnik Toksyczna miłość (czyli to, czego spodziewałam się znaleźć w tym poradniku).

Osobiste uzdrowienie

Toksyczne związki Anatomia i terapia współuzależnienia to coś dla tych, którzy doznali kiedyś krzywd przez bliskich bądź pragną być terapeutą bądź psychologiem. Innym raczej się nie przyda.

________________________________________________

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki Chloe Esposito – Zła.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments