Stephen King – mistrz gatunku grozy

Stephen King to wielokrotnie nagradzany amerykański pisarz gatunku grozy. Autor książek wielu gatunków, takich jak: Lśnienie, Cmętarz Zwieżąt (wydany też jako Smętarz dla zwierzaków), Miasteczko Salem, czy Podpalaczka. Jak również Zielona Mila, Bastion, Oczy smoka i Cztery Pory Roku.

Ulubione dzieła autora

Według samego autora jego największym osiągnięciem literackim jest cykl powieściowy łączący w sobie wiele gatunków takich jak: fantastyka, fantastyka naukowa, literatura grozy oraz western, wydany pod nazwą Mroczna Wieża. Mroczna Wieża to cykl ośmiu minipowieści, na których podstawie w 2017 roku powstał amerykański film o tym samym tytule – nie jest wiernym odwzorowaniem wizji autora, lecz jej swobodną adaptacją.

1. Cmętarz zwieżąt

Akcja książki rozpoczyna się, gdy główny bohater Louis wraz ze swoją żoną i dwójką dzieci, przeprowadza się do mieszkania na przedmieściach miasteczka Ludlow. Spokojna, malownicza okolica zdawała się być wręcz wymarzonym miejscem do życia. Nieświadomi zagrożenia rodzice, nie podejrzewają jakie kłopoty sprowadzili na siebie i swoje dzieci. Tym samym, życie bohaterów zaczyna się komplikować od czasu niepokojącego snu Louisa. Snu, w którym odwiedza tytułowy cmętarz zwieżąt.

2. Przebudzenie

Przebudzenie rozpoczyna się w typowy dla tego autora sposób. Nic nie zwiastuje problemów. Czytelnik powoli, wraz z każdą kolejną stroną zostaje coraz głębiej wciągnięty w świat mrocznych tajemnic bohaterów literackich. Jamie to muzyk prowadzący bardzo rozrywkowe życie. Nie stroni od narkotyków i alkoholu. Trasy koncertowe są dla niego sposobem ucieczki od rodzinnych tragedii. Ponadto, za sprawą tajemniczej znajomości mężczyźnie udaje się wyjść z nałogu. Początek nowego życia jest również początkiem horroru, jakiemu będzie zmuszony stawić czoła.

3. Cztery pory roku

Ta pozycja zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych. Cztery pory roku to seria czterech kultowych minipowieści. Uprzednio wydano ją pod nazwą najpopularniejszej z nich – Skazani na Shawshank, na której podstawie w 1944 roku powstał film. Pozostałe opowiadania noszą tytuł Zdolny uczeń oraz Ciało. Co więcej, najciekawszą z nich wydaje się być poruszająca historia mężczyzny, niesłusznie skazanego za popełnienie brutalnej zbrodni napisana w formie pamiętnika, czyli Skazani na Shawshank.