Salon piękności, czyli jak być piękną, zdrową i szczęśliwą.

Salon piękności to poradnik napisany dzięki współpracy Klaudii Carlos i Katarzyny Bosackiej. Książka powstała na podstawie programu o tematyce zdrowia i urody. Wyemitowanego po raz pierwszy 15 kwietnia 2006 roku na kanale TVN Style. Program utrzymał się na antenie przez dwa lata, w 2008 roku zawieszono produkcję na stałe.

Autorki książki Salon piękności to Klaudia Carlos, polska dziennikarka, prezenterka telewizji polskiej. Swoje nietypowe nazwisko odziedziczyła po tacie, który jest z pochodzenia Portugalczykiem. Katarzyna Bosacka jest dziennikarką telewizyjną i prasową. Autorka wielu publikacji z różnych dziedzin takich jak zdrowie, uroda, wychowanie dzieci, a nawet medycyna. Obecnie jest szefową działu uroda w czasopiśmie Wysokie Obcasy

Nietypowa forma – weź udział w rozmowie przyjaciółek

Czytając Salon piękności, czytelnik bierze bierny udział w rozmowie dwóch bliskich przyjaciółek. Forma jest nietypowa, prawdopodobnie nie spotkałam się do tej pory z podobnym pomysłem w żadnych innym poradniku. Czy był to dobry pomysł? Z pozoru tak, lecz w rezultacie wykonanie pozastawia sporo do życzenia. Momentami dialogi są nienaturalne i wymuszone wręcz wprawiają w zażenowanie. Jedna ze stron również jest nagminnie przedstawiana jako średnio inteligentna osoby. Zadając do bólu oczywiste pytania. Wydaje się, że dla czytelnika jest to plusem, bo może więcej się dowiedzieć, lecz w niektórych momentach zabieg ten jest przesadzony i w rezultacie wywołuje skutek odwrotny do zamierzonego.

Porady na każdą porę roku

Salon piękności podzielony jest na 4 części, każda z nich zawiera obszerny zestaw rad i ciekawostek na każdą porę roku. Godnym uwagi jest fakt, że niektóre z ciekawostek są naprawdę przydatne.

Przykładowo z rozdziału wiosna dowiemy się jakie triki i chwyty marketingowe stosują producenci kosmetyków, by w rezultacie zachęcić nas do kupna danego produktu lub czym kierować się przy wyborze odpowiedniego dla naszej cery kremu. Znajdziemy tu również kilka wartościowych ciekawostek na temat zdrowia.

Dział lato jest przeznaczony głównie bezpiecznemu opalaniu. Dział zima dotyczy zdrowego odżywiania i diet.

Jak dbać o zdrowie według autorek?

Oprócz urodowych ciekawostek autorki bez wątpienia postarały się o dostarczenie czytelnikowi solidnej porcji rad jak utrzymać nie tylko dobre zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Dlatego ta część książki wypada według mnie zdecydowanie lepiej.