Obsesja na punkcie przyjaźni? Tara Isabell Burton

Fot. Diana Łętocha

Przyjaźń to najcenniejszy dar pod słońcem. To przyjaciółce powierzamy największe sekrety, dzielimy się marzeniami i planami. W dzisiejszych czasach ważniejszy jest pieniądz, władza i ilość followersów na Instagramie.

Czy przyjaźń może przetrwać wszystko? Czy może zamienić się w Obsesję? Odpowiedź znajdziecie w książce Obsesja Tary Isabell Burton.

Luise to skromna dziewczyna, mieszkająca w wynajmowanym mieszkaniu w Nowym Jorku. Ledwie wiąże koniec z końcem, a jej życie jest szare i nudne. Wszystko się zmienia w momencie, gdy poznaje Lavinię – piękną, bogatą studentkę, całkowicie oderwaną od rzeczywistości. I tak zaczyna się Obsesja

Radzi sobie jednak z tym wszystkim

Dziewczyny już po pierwszym spotkaniu zostają przyjaciółkami: Vinny jest zafascynowana nową powierniczką, jej dobrym sercem i skromnością. Natychmiast wprowadza ją do swojego fascynującego świata. Od tego momentu spędzają ze sobą wiele czasu na balach wśród amerykańskiej elity. Luise zaznaje luksusu, poznaje nowych ludzi i maksymalnie korzysta z życia. Staje się popularna, a jej marzenia na zostanie sławną pisarką stają się coraz bardziej realne. Dziewczyna jest szczęśliwa, jednak zdaje sobie sprawę, że szczęście w końcu się od niej odwróci. I ma rację…

Ale znacie, znacie już Luise. Zawsze, zawsze w końcu coś schrzani

Przyjaźń jej nie wystarcza. Doskonała przyjaciółka to za mało, Luise chce więcej i więcej. Chce być…nią.

Nie możemy jednocześnie być kochani i szczerzy

Obsesja to thriller psychologiczny. Książkę czyta się bardzo dobrze, gdyż jest napisana w sposób prosty, a jednocześnie bardzo obrazowy i enigmatyczny. Fabuła jest niebanalna i wciągająca. Porusza wiele wątków, od przyjaźni po morderstwo, a także skupia się na problemach dzisiejszej młodzieży i kobiet, jak chociażby chęć wzbogacenia się za wszelką cenę, bycia tą idealną, sławną i lubianą, posiadanie pokaźnej liczby lajków pod zdjęciami.

Luise nie jest niezwykła. Ona to wie. My to wiemy

Podoba mi się historia oraz sposób, w jaki autorka zachęca czytelnika do zapoznania się z historią głównej bohaterki. W ciekawy sposób autorka bawi się narracją oraz powtórzeniami, a nawet manipuluje czytelnikiem. Bardzo ciężko było mi przerwać czytanie, ponieważ każda strona była niezwykle interesująca – ani przez chwile nie wiało nudą. Czytając, kierowały mną różne emocje, jednak przez cały czas towarzyszył mi niepokój i napięcie (co oznacza, że Obsesja doskonale spełniła rolę thrillera).
Ponadto dwie bohaterki – Luise i Lavinia są znakomitymi kreacjami literackimi (szczególnie Vinny – nieco przejaskrawiona i groteskowa, ale magnetyzująca swoją osobą).

Więcej poezji!!!

Minusem jest zakończenie, którym autorka spowodowała u mnie konsternację (wątek się urywa i nie wiadomo, co dalej). Mam nadzieję, że wyjdzie kolejna część, inaczej nie zaznam spokoju. Obsesja uzależnia. Chcę więcej i więcej ! Znakomita książka, polecam.

________________________________________________________

Jeśli lubicie historie mrożące krew w żyłam, zapraszam do zapoznania się z recenzją książki Zła Chloe Esposito