Najlepsze serie książkowe – TOP 9 cyklów

Najlepsze serie książkowe - TOP 9, które warto przeczytać
pixabay.com

Wśród fanatyków literatury około 1/3 stanowią miłośnicy książkowych serii. Trudno się dziwić, bo nierzadko jeden tytuł poświęcony naszej ulubionej powieści to za mało. W przypadku cyklu mamy możliwość zgłębiania historii bohaterów przez dużo dłuższy czas. Ponadto pakiety bardzo ładnie prezentują się na półkach i przynoszą satysfakcję z posiadania całego kompletu. Tylko którą serię wybrać?

Zdecydowanie warto zapoznać się wpierw z opisem fabuły – musimy mieć ogólną opinie na temat tego, czy dana seria nas zaciekawi. Ponadto dobrze jest, gdy na początek zainwestujemy w jedną część, a dopiero później ewentualnie w pozostałe. Co jeśli książka okaże się być kompletnie niewarta uwagi – a co gorsza, niewarta czytania?

Oto najlepsze serie książkowe, które warto przeczytać.

1. Harry Potter – J. K. Rowling

Najlepsze serie książkowe - Harry Potter
empik.com

Tu nie będę oryginalny i na pierwszym miejscu zestawienia Najlepsze serie książkowe umieszczę Harry’ego Pottera. Postać, którą pokochały miliony.

Fantastyczna opowieść o przygodach chłopca, który w wieku jedenastu lat dostaje list ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, gdzie niegdyś uczęszczali jego nieżyjący już rodzice. Mimo tak młodego wieku przychodzi mu zmierzyć się z ogromnymi przeciwnościami losu. Opowieść pełna magii, czarów, niezwykłych stworzeń, tajemniczych miejsc i przygód owianych mrocznymi tajemnicami.

2. Opowieści z Narnii – C. S. Lewis

Seria Opowieści z Narnii
empik.com

Opowieści z Narnii to seria, która od bardzo dawna gości w sercach czytelników, ale i fanów adaptacji. Opowiada ona o wspaniałej krainie zwanej Narnią, która została stworzona przez lwa Aslana. W pierwszym tomie, zatytułowanym Lew, czarownica i stara szafa, czwórka rodzeństwa z powodu nalotów niemieckich trafia pod opiekę profesora. Pewnego dnia odkrywają magiczne wrota do Narnii, gdzie czeka na nich ogrom wspaniałości, ale i wiele wyzwań.

Niestety nie miałem jeszcze okazji obejrzeć serialu Lew, czarownica i stara szafa, jednakże filmy widziałem kilkukrotnie. Co prawda, można przy nich miło spędzić czas, nie są to złe filmy, ale z całą pewnością nie oddają ducha książek. Toteż chcąc walczyć za Narnię, powinno się przeczytać wszystkie części. To czego możemy dowiedzieć się o fantastycznej krainie Aslana, jest zaledwie garstką informacji zamieszczonych w wydanych dziełach Lewisa.

Osobiście postawiłem na piękne wydanie multi-tomu Opowieści z Narnii, gdzie w jednym egzemplarzu mieści się wszystkie siedem części. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć tomy oddzielnie. W każdym z tych dwóch przypadków otrzymuje się wyjątkowe egzemplarze, wydane nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

3. Wiedźmin – Andrzej Sapkowski

Wiedźmin - Najlepsze serie książkowe
empik.com

Wyprodukowany przez Netflix serial nie wszystkim przypadł do gustu. Nic w tym dziwnego, bo twórcy adaptacji znacznie zmienili to, co w powieściach najlepsze, a mianowicie humor. W tekstach pisanych przez Sapkowskiego czytelnik w wielu miejscach może doświadczyć poczucia humoru autora, a nawet wyłapać pewien sarkazm – to jest wyjątkowe. W każdym razie miejsce na półce przeznaczone dla tej serii na pewno nie będzie zmarnowane.

Tytułowym wiedźminem jest niejaki Geralt z Rivii, który w pierwszej części zostaje uwikłany w spisek sięgający władców wielu królestw. Na Ciri, obiecane Geraltowi dziecko, poluje tajemniczy czarodziej. Geralt musi stawić czoła nowym wyzwaniom.

4. Zwiadowcy – John Flanagan

Zwiadowcy - seria o wojownikach
empik.com

Fantastyka od Wydawnictwo Jaguar? To lubię. I nie tylko ja, bo Zwiadowcy, to seria znana i doceniona na całym świecie – przez czterdzieści tygodni nie znikała z listy bestsellerów New York Timesa.

Piętnastoletni Will marzy o zostaniu rycerzem i pójściu w ślady ojca. To jednak nie jest takie proste, bo chłopcu brak krzepy i siły do udźwignięcia ciężkiego, kutego kawałka metalu. Presja jest ogromna, bo albo baron podejmie się opieki nad Willem, albo jego przyszłość zwiąże się z pracą w chlewie. Niespodziewanie zjawia się ktoś, kto postanawia wziąć go pod swoje skrzydła. Tajemniczy mężczyzna pragnie zwerbować Willa do owianych legendami, okrytych złą sławą zwiadowców.

5. Mroczna Wieża – Stephen King

Mroczna Wieża - seria Stephena Kinga
empik.com

Mistrz horroru, Stephen King, przygotował też coś od siebie. Cykl Mroczna Wieża jest uważany za jedno z największych dzieł pisarza. Trochę nietypowo, bo King sięgnął do odmętów fantastyki. Tak czy inaczej, najlepsze serie książkowe nie mogą obejść się bez Mrocznej Wieży.

Jałowa ziemia, brak dawnej cywilizacji, świat zamieszkany przez demony, wampiry i mutanty, które czekają w ukryciu, aż nadarzy się okazja, by zabić człowieka. Roland Deschain jest przekonany, że posiadł tajemnice Mrocznej Wieży, czyli centrum wszechświata, w którym być może ukryte jest rozwiązanie zagadki czasu i przestrzeni oraz tajemnicy istnienia. Wędrówka do niej weryfikuje jego umiejętności.

Czytaj dalej