Producenci pomagają ekipom. 2,5 miliona pomocy od Netflixa

KIPA i Netflix fundusz Producenci pomagają ekipom

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) we współpracy z Netfliksem ogłaszają utworzenie nowego funduszu pomocowego dla najbardziej poszkodowanych pracowników branży telewizyjnej i filmowej na skutek wstrzymania produkcji spowodowanych epidemią COVID-19. Fundusz będzie działać pod hasłem: Producenci pomagają ekipom.

Netflix przekaże KIPA 2,5 miliona złotych na uruchomienie funduszu

Pomoc udzielona dzięki funduszowi będzie skierowana do najbardziej dotkniętych skutkami pandemii pracowników z sektora filmowego i telewizyjnego. Profesjonaliści, których rzemiosło jest szalenie istotne dla jakości produkcji, a którzy, często będąc freelancerami, nie mogą pracować ze względu na niemal całkowite zatrzymanie produkcji. Pomoc ma zostać udzielona we wszystkich pionach filmowych — osobom pracującym przy scenografii, charakteryzacji, kostiumach, dźwięku, a także do operatorom zdjęć, asystentów kamer, focus puller’ów, gafferów, autorów storyboardów i wielu innych reprezentujących zawody tzw. below the line (BTL).

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych

To działająca od 20 lat izba gospodarcza, która zrzesza ponad 140 członków, firm produkcyjnych, niezależnych producentów i regionalnych funduszy filmowych. Jednym z głównych celów KIPA jest reprezentowanie i ochrona interesów gospodarczych swoich członków oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju całego sektora audiowizualnego.

Te środki  pomogą nam przekazać w obliczu kryzysu wsparcie najbardziej zagrożonym pracownikom z branży audiowizualnej, w uzupełnieniu do naszych dotychczasowych działań. Jedną z podstawowych wartości KIPA jest solidarność i rozumiemy, że Netflix realizując projekty w Polsce, czuje się częścią naszego rynku. Stąd naturalnym ruchem jest przeznaczenie wsparcia dla freelancerów z branży telewizyjnej i kinowej, w tych trudnych dla mediów i kultury czasach. To ważny gest — mówi Prezes Izby, Alicja Grawon-Jaksik

Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z KIPA w celu wsparcia najbardziej poszkodowanych członków ekip produkcji telewizyjnej i filmowej, którzy są niezwykle istotnym elementem polskiego przemysłu audiowizualnego. Oprócz wsparcia, jakiego udzielamy ekipom, aktorom i partnerom technicznym zaangażowanym w nasze  bieżące produkcje, chcemy również pomagać szerzej osobom obecnie najbardziej potrzebującym — zwłaszcza freelancerom dotkniętym przez kryzys — dodaje Anna Nagler – Director, Local Language Originals, CEE w Netflix.

Więcej informacji na temat funduszu, procesu składania wniosków i kryteriów przyznawania można znaleźć na stronie internetowej: kipa.pl/aktualnosci