Moje życie z Hashimoto i sibo – Kasia Dziurska [recenzja]

Życie potrafi płatać nam różne figle; psuje nam plany, zrzuca na barki liczne trudności… Co jednak zrobić, gdy nagle spada na nas choroba, i to nie jedna, a dwie naraz? Kasia Dziurska w swojej książce Moje życie z Hashimoto i Sibo przekonuje, że wszystko można pogodzić i dalej cieszyć się życiem!

Coś jest nie tak, ale co?

Kasia Dziurska znana jest głównie jako trenerka fitness i uczestniczka popularnego show Dancing with the stars. Od dziecka silnie związana ze sportem, aktywna, trenująca ponad swoje siły. Zawsze była również niesamowicie ambitna – regularnie stawiała sobie poprzeczki, które perfekcyjnie pokonywała. Pomimo doświadczenia, popełniła jednak kilka błędów, a jej styl życia niekoniecznie można było nazwać zdrowym. Samo zdrowie też zaczęło się pogarszać – pojawiły się m.in. zmienne nastroje, stres, zwiększona waga mimo diety, zmęczenie, słabość, wypadające włosy… Dopiero po czasie zdała sobie sprawę, że coś jest nie w porządku i wtedy zdecydowała się w końcu przebadać. Wtedy usłyszała diagnozę: hashimoto. Do wyroku doszła jeszcze kolejna, tajemniczo brzmiąca choroba: sibo. Załamała się. Dwa schorzenia jednocześnie? Koniec z aktywnym trybem życia? Odpoczynek i unikanie stresu? Jak to zrobić? To w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. I Kasia jest tego świetnym przykładem!

Książka podzielona jest na kilka części: najpierw poznajemy osobistą historię Kasi, następnie przechodzimy do tematu hashimoto i sibo, a później do rozmów z ekspertami: z endokrynologiem, internistą, dietetykiem, psychologiem i seksuologiem. Ostatnia część to przykładowe przepisy posiłków dostosowanych do osób mających chorobę hashimoto i/lub sibo.

Moja historia

W książce Moje życie z hashimoto i sibo urzekła mnie szczerość i autentyczność Kasi Dziurskiej. Szczerze opowiada o swoich ambicjach, porażkach czy gorszych chwilach. Nie ma dla niej tematów tabu; wspomina o trudnych momentach, jakimi były chociażby śmierć mamy czy o swojej nieatrakcyjności i humorkach, będących jednocześnie objawami jej chorób. Podziwia i dziękuje swojemu partnerowi Emilianowi za wsparcie i pomoc oraz chętnie doradza kobietom, które mają lub mogą mieć hashimoto i/lub sibo.

Cenne są dialogi ze specjalistami, w których autorka zadaje podstawowe pytania związane z poruszaną tematyką i z których dowiadujemy się także, jakie powinnyśmy zrobić badania. Zarówno hashimoto jak i sibo są podstępnymi chorobami – ich objawy są często przez nas bagatelizowane i możemy nie być świadome, że na nie cierpimy.

Przepisy na śniadania, przekąski, obiady i lunche są bardzo proste i rozmaite, więc każdy jest w stanie je przygotować. W książce znajdują się liczne fotografie posiłków oraz z prywatnego archiwum autorki książki.

Moje życie z hashimoto i sibo

Moje życie z Hashimoto i Sibo to skarbnica wiedzy na temat tytułowych chorób oraz cenna historia i przemyślenia znanej, chorującej na nie trenerki. Życie z nimi bywa trudne, jednak można je sobie ułatwić, decydując się na zmiany. Ta książka podniesie na duchu wiele osób, które również usłyszały podobną diagnozę. Dzięki niej łatwiej przez nie przebrniesz i docenisz to, co w życiu najważniejsze. W końcu to nie wyrok – zaakceptuj siebie taką, jaka jesteś i zawalcz o lepszą jakość życia!


Pragniesz zdrowo się odżywiać, ale nie masz czasu na gotowanie? Poczytaj nasz artykuł o firmie cateringowej Projekt Karma!