Magia polskich ziół

magia polskich ziół

Magia polskich ziół to niezwykły przewodnik po tym, co natura dała nam najlepszego, a o czym zdaje się trochę zapomnieliśmy. Idąc na spacer mijamy mnóstwo wspaniałych roślin, o których nawet nie wiemy i nie zdajemy sobie sprawy, jaką moc w sobie kryją. Czy warto mieć taki przewodnik na swojej półce? Przekonajcie się!

Jesień zawitała do nas już w pełniej krasie, to taki czas, gdy nasza odporność i zdrowie potrzebują dodatkowego wsparcia. Często sięgamy po medykamenty dostępne w aptekach, ale czy nie lepiej jest przygotować sobie ziołowe mikstury samemu? Z pomocą przychodzi Magia polskich ziół i jej autorka Patrycja Machałek. Na samym początku książki dostajemy wykaz wszystkich możliwych opcji tworzenia preparatów ziołowych – jest ich kilka, każda metoda została dokładnie opisana, a czytelnik przygotowany do dalszych etapów działania.

Zioła, mikstury i poezja

Typowe poradniki zielarskie kojarzą mi się ze starymi książkami, w których znajdziemy tylko opis danej rośliny, ewentualnie przy co drugiej zobaczymy rysunek. W tym przypadku dostajemy nie tylko rzetelny wykaz informacji o konkretnych ziołach; ale również przynajmniej jeden przepis na jego zastosowanie w praktyce. Przy każdej opisywanej roślinie autorka wyróżnia najpierw jej zalety i w jakim zastosowaniu sprawdzi się najlepiej; następnie przechodzi do opisu, często przytaczając wierzenia ludowe, ciekawe legendy związane z danym zielem, ale też fakty naukowe.  Nie zabrakło zdjęć oraz ilustracji, a także, co mnie osobiście bardzo urzekło, przeczytamy fragmenty poezji.

Zachęta

Wszystkie rośliny zostały naprawdę ciekawie opisane, zaproponowane mikstury nie są skomplikowane; co oznacza, że każdy może przygotować je w zaciszu domowym. Książka pięknie wydana, okładka zachęca czytelnika do sięgnięcia po nią i delektowania się wiedzą na temat ziół; ale również tradycji ludowych, o których coraz częściej zapominamy.

W jesiennych przygotowaniach na nadchodzące zimne wieczory, przeziębienia i inne „cudowności” związane z najciemniejszą porą roku; książka Magia polskich ziół bez wątpienia się przyda.

 


Magia polskich ziół 
Patrycja Machałek
Wydawnictwo Znak

Jadłonomia po polsku | Marta Dymek