Ekranizacje, które okazały się sukcesem – Harry Potter

fot. Gianfranco De Bei

Do tej pory powstała niezliczona ilość adaptacji filmowych znanych lub mniej znanych dzieł literackich. Nie każdej z nich udało się jednak odnieść wymarzony sukces. Jedną z literackich serii, które po premierze filmowej adaptacji stały się znane niemal na całym świecie są przygody ucznia szkoły dla czarodziejów.

J.K. Rowling – Harry Potter

Jedną z najbardziej znanych adaptacji filmowych jest ekranizacja przygód młodego czarodzieja. Harry Potter to cykl ośmiu filmów fantasy powstałych na podstawie serii książek o tym samym tytule. W główne role wcielili się: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley) i Emma Watson (Hermiona Granger). Z kolei filmowy czarny charakter, czyli Lorda Voldemorda, zagrał Ralph Fiennes. Aktor użyczył również głosu granej przez siebie postaci w grach Harry Potter i Zakon feniksa oraz Harry Potter i Czara Ognia.

Kim jest autorka bestsellerowej powieści?

J. K Rowling to 55-letnia brytyjska pisarka, scenarzystka i producentka filmowa. Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej pracowała jako nauczycielka języka angielskiego.

Pierwsza część siedmiotomowej serii, dzięki której autorka jest obecnie rozpoznawalna niemal na całym świecie, powstała 23 lata temu. Książka nabrała jednak rozgłosu dopiero w 2001 roku, po premierze filmu powstałego na jej podstawie.

Liczne nagrody i nominacje

Film spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony krytyków. Już pierwsza część serii została wielokrotnie nagrodzona, zdobywając takie nagrody jak m.in.:

Critics’ Choice  za najlepszy film familijny (fabularny)

Teen Choice – Filmowy przełomowy męski występ aktorski (Daniel Radcliffe)

Nagroda za Specjalne Osiągnięcia – Najlepszy nowy talent (Rupert Grint)

Docenione zostały również charakteryzacje:

CDG – Najlepsze kostiumy w filmie kostiumowym lub fantasy (Judianna Makovsky)

Cała seria została zekranizowana przez Warner Bros, czyli znane amerykańskie przedsiębiorstwo mediowe zajmujące się produkcją zarówno filmów, jak i seriali, czy muzyki. Film zapoczątkował wielką sławę całej serii, podbijając serca fanów z całego świata. Według sondy przeprowadzonej przez serwis Antyradio najbardziej lubianą częścią jest część trzecia – Harry Potter i więzień Azkabanu.