Fascynujące i intrygujące: zbiory listów

0
143
zbiory listów
pixabay.com/pl/photos/ksi%C4%85%C5%BCka-czytaj-okulary-4600757/

Smutnym elementem naszej rzeczywistości jest zanikanie tak cudownego zwyczaju pisania listów. Chociaż niewiele osób wciąż posługuje sią taką formą komunikacji, to są książki, które skupiają się na publikowaniu wiadomości osób znanych. Zbiory listów to wielka skarbnica wiedzy o czasach, w których żyli twórcy oraz o nich samych, realnych ludziach. 

Listy J. R. R. Tolkien

R. R. Tolkien to jeden z najbardziej znanych pisarzy na świecie, a jednocześnie intelektualna ikona. Rzesze ludzi zaczytują się w jego twórczość, ale część z nich nie sięgnęła jeszcze po publikacje zawierające korespondencję. Brak w tej kwestii należy jak najszybciej nadrobić, ponieważ owe teksty ukazują jego książki w zupełnie innym świetle. Lektura zawiera wiele informacji odnośnie dzieł oraz wątpliwości i ciekawostek dotyczących ich powstawania. Ukazują nam pisarza, który ma wiele twarzy, a nie jedynie myśliciela tworzącego fantastyczny, baśniowy świat. Zbiory listów często przedstawiają inne oblicze autorów, a ta pozycja dokładnie jest tego potwierdzeniem. Pasjonująca kolekcja dla fanów Tolkiena, czytelników jego utworów oraz poszukujących ciekawych osobowości.

Listy do domu Sylvia Plath 

Sylvia Plath jest autorką, którą uwielbiają kolejne pokolenia. Jej teksty są czytane na całym świecie i chociaż wymaga ona intelektualnego wysiłku, to właśnie na tym polega fenomen tej postaci. Plath pociąga stylem oraz przedstawia świat zgodnie ze swoją niecodzienną optyką. Z tego powodu naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. Zbiory listów kobiety są niezwykłą podróżą po jej świecie, indywidualizmie i podejściu do świata, które obecne młode pokolenie może uznać za bliskie. Twórczość zebrana w tej publikacji pozwala nam jeszcze lepiej poznać poetkę. Jej prywatną odsłonę, relacje z rodziną i troski, które towarzyszyły kobiecie w życiu codziennym. Możemy zobaczyć niezwykły obraz wybitnej osoby, która była ważną częścią międzynarodowego, literackiego świata. 

Listy przeciwko wojnie Tiziano Terzani 

Ta pozycja jest mniej oczywista i pewnie nie każdy jest na siłach, aby się z nią zmierzyć. Z opisywanych tu zbiorów listów, ten jest najbardziej współczesny. Przedstawia optykę autora na temat terroryzmu, wojny, konfliktów i sytuacji politycznej, związanej z wydarzeniami na świecie. Chociaż lektura zawiera jedynie 7 listów, które mają być prywatnym manifestem pisarza, to są to mocne treści skupiające się na współczesnych zdarzeniach. Stara się je zanalizować i poddaje krytyce. Chociaż publikowanie listów nie ma siły sprawczej, to ich głównym celem jest ukazanie innej drogi niż przemoc, chęć rozpoczęcia dyskusji. Pozwala na uzmysłowienie bezsensowności działań zbrojnych. Pouczająca książka, która uświadamia istniejący problem, uwrażliwia na niego, ale także nie pozostawia odbiorcę obojętnego, lecz skłania do refleksji.  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments