Dzieło dla każdego, czyli sztuka codzienności – reportaż

0
257
Reportaż

Reportaż to gatunek literacki wyjątkowo bliski ludziom. Opowiada o zdarzeniach, które miały miejsce, a autor był ich świadkiem lub zna ich przebieg.

Ze względu na zróżnicowanie, które występuję w świecie reportażu mamy mnóstwo dzieł do wyboru. Z tematyką społeczną warto zapoznać się, by przybliżyć sobie z czym inni muszą lub musieli się zmagać. Duże zainteresowanie mogą wzbudzać reportaże o sprawcach zbrodni, wiele osób może zaciekawić temat związany z przyczynami i korzeniami danego zachowania sprawcy.

Polska odwraca oczy – Justyna Kopińska  

Reportaż, czyli dzieło dla każdego, a dowodem na to jest działalność dziennikarki najczęściej nagradzanej w 2015 roku. Polska odwraca oczy to idealny przykład literatury, która porusza problemy dotykające ludzi żyjących wokół nas. Możemy poznać historie źle stawianych lekarskich diagnoz i wykluczenia dziecka, z zupełnie inną, niż określana niepełnosprawnością. Pojawiają się wątki wiary, ukazywanej zarówno w dobrym, jak i złym świetle. Uwadze dziennikarki nie uszły uchybienia w służbach mundurowych. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych reportaży, jest publikacja dotycząca partnerki M. Trynkiewicza, która stawia go w niezwykłym dla człowieka znającego historię jego zbrodni świetle. Pokazana jest również głośna sprawa Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, jak tragiczne może być traktowanie pacjentów, a jaka kara dla oprawcy została za to wymierzona. Podejmowane są tematy braku odpowiedzialności karnej dla urzędników zajmujących wyższe stanowiska i piekło fundowane podwładnym, gdy się temu sprzeciwiają.

Zbrodnia i seks – Dellfina Dellert, Andrzej Depko 

Reportaż opowiadający o przestępcach seksualnych, przyczynach ich zachowania i psychologicznych aspektach. Co sprawia, że człowiek posiada większe skłonności do zbrodni seksualnej? Jak ogólnodostępna pornografia wpłynęła na ilość takich zbrodni? Czy przestępca zawsze ma jeden konkretny cel, czy jest to zależne od innych czynników? W książce pojawia się również rozmyślanie na temat systemu resocjalizacyjnego i karalnego dla sprawców zbrodni seksualnych. Refleksję nad wpływem przykładowo ośrodka w Gostyninie na jego mieszkańców. Autorzy uświadamiają nas, że gwałty w zaciszu domowym, pomiędzy mężem, a żoną również mają miejsce. Kwestie, które sprawiają, że statystyki przestępstw seksualnych są niskie, przyczyny dla których ludzie nie decydują się na zgłoszenie ich. Jeśli interesuje nas aspekt zbrodni seksualnej, wiele informacji wyciągniemy z reportażu Zbrodnia i seks.

Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca – Alice Lugen  

Przełęcz Diatłowa to miejsce, którego historia przyprawia o ciarki. Dotyczy grupy studentów, która wybrała się w góry Ural, w zimie. Zaginęli w tajemniczych okolicznościach, a po finalnym uruchomieniu akcji ratunkowej, która ze względu na warunki była niezwykle trudna, odnaleziono ich. Położenie ciał, stan ekwipunku, który mieli ze sobą, stan ówczesnej możliwości śledczej, medycyny, a zarazem biurokracja, która utrudniała sprawę, wszystko to i wiele innych okoliczności przyczyniło się do rozbudzenia wyobraźni. Powstało mnóstwo teorii na temat wydarzeń, które miały tam miejsce.  Jedne są bardziej, inne mniej prawdopodobne. Alice Lugen skupia się natomiast na innej stronie tej tragedii. Pokazuję, jak służbiste podejście, biurokratyczny horror wpływa na tak ogromnie piekielne zdarzenie. Książkę – reportaż, czyta się na jednym tchu, z przerażeniem i wrażeniem, że to idealny materiał na film grozy. Faktem jest jednak, że ta historia miała miejsce i nie jesteśmy w stanie skorygować jej scenariusza.

Reportaż to dzieło dla każdego, jest to sztuka codzienności ujętej w słowa. Warto wybrać materiał odpowiedni dla siebie i w wolny wieczór, zanurzyć się w nim.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments