Premiera filmu Szalony Świat Louisa Waina

0
768
Szalony Świat Louisa Waina
fot. Kino Świat

Już 22 kwietnia w polskich kinach pojawi się premiera filmu idealnego dla wszystkich kociar. Mowa tu o produkcji Szalony Świat Louisa Waina. Gdzie główną rolę odgrywa słynny aktor Benedict Cumberbatch, z pewnością kojarzony z takich ról jak Doktor Strange czy Sherlock.

Dlaczego koty?

Film ma nam przybliżyć historię wyjątkowego angielskiego rysownika, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Zasłynął on przede wszystkim z rysunków przedstawiających koty, często uczłowieczone. Żona artysty chorowała na raka piersi. W ciężkich momentach, ukojenie w jej chorobie zapewniał czarno-biały kotek przybłęda, którego kiedyś małżeństwo uratowało w deszczowy dzień. Louis Wain zainspirowany swoim kocim przyjacielem postanowił namalować obszerne szkice Petera (tak nazywał się kot). Do ich opublikowania zachęciła go żona. Niestety kobieta zmarła, zanim się to wydarzyło. W rezultacie artysta zmienił wizerunek i dotychczasowe postrzeganie kotów. Na jego obrazach kociaki przybierały antropomorficzne pozy. Na ich twarzach można było wyczytać wszystkie emocje, od radości po strach, a nawet rozpacz. Grały w karty, wędkowały, paliły fajki, chodziły do teatru, pływały łodzią, piły herbatę, a nawet bawiły się kocimi maskotkami jak lalkami. Prawdopodobnie dlatego, talent Louisa zapełnił futrzakom ogromną popularność.

Szalony świat
fot. Kino Świat

Fabuła

Reżyserem filmu jest Will Sharpe – japońsko-angielski aktor, scenarzysta i reżyser. Natknął się on kiedyś na twórczość Waina. W jego głowie od razu zrodził się pomysł, aby oddać ducha tych prac i przełożyć je na obraz filmu.

Im więcej dowiadywałem się o życiu artysty, tym bardziej uderzało mnie, ile przeciwności losu musiał napotkać na swojej drodze i jak odważnie stawiał im czoła. Czułem, że ta swoista, epicka Odyseja, którą było jego życie, będzie wspaniałą kanwą opowieści filmowej, która podnosi na duchu i rezonuje w innych.

– W ten sposób o swoim dziele wypowiedział się reżyser.

Ekscentryczny rysownik Louis Wain (Benedict Cumberbatch) z trudem wiąże koniec z końcem, żyjąc pod jednym dachem z matką i pięcioma siostrami. Sytuację rodzinną ratuje dopiero zatrudnienie guwernantki Emily (Claire Foy). Piękna kobieta z miejsca kradnie serce artysty, stając się jego muzą, kochanką i w końcu żoną. Niestety widmo obyczajowego skandalu zmusza świeżo upieczonych małżonków do opuszczenia stolicy. Z dala od wielkiego miasta spada na nich kolejny cios – choroba Emily. Szukając ukojenia, Louis zanurza się w sztuce, tworząc dla ukochanej serię niezwykłych obrazów, których bohaterami są koty. Kiedy część jego prac zostaje opublikowana w prasie, w Anglii wybucha prawdziwe kocie szaleństwo, a Wain – z dnia na dzień – trafia na usta całego kraju. Czy wobec sławy i popularności, na które nie był gotowy, zdoła poradzić sobie z presją, ciemną stroną geniuszu i tym, co przyniesie mu los?

Tematyka filmu

Niewątpliwie głównym motywem w filmie są koty. Jednak to jest tylko aspekt łączący całą historię. Podstawę stanowi bezgraniczna miłość, czułość, wrażliwość na to, co nas otacza. Szalony świat Louisa Waina może chwycić za serce nie tylko wielbicieli kocich czworonogów, ale każdego, kto jest wrażliwy na piękno. Film zapowiada się szalony, psychodeliczny i groteskowy. Z pewnością będzie to jego atut, gdyż taka właśnie powinna być sztuka. Warto też wrócić uwagę na obsadę. Nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch i nagrodzona Złotym Globem Claire Foy, wydają się bardzo intrygującym połączeniem.

Szalony świat
fot. Kino Świat
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments