Dlaczego dotyk jest ważny? | Dotknij mnie

dotyk

W dzisiejszych czasach dotyk i bliskość zanikają, oddajemy się technologicznemu szaleństwu zapominając o człowieku. Jaki wpływ ma na nas dotyk? Czego dowiemy się z Dotknij mnie? Czytajcie dalej!

Głodni dotyku

Autor od początku daje do zrozumienia czytelnikowi, że dotyk jest towarem deficytowym w naszym świecie. Hierarchizuje znaczenie zmysłów i uzasadnia, dlaczego podstawą naszej egzystencji jest dotykanie się nawzajem! Ludzie są głodni kontaktów fizycznych, brakuje im zwykłego przyjacielskiego objęcia, bądź poklepania po plecach, przez to coraz gorzej jest im funkcjonować i radzić sobie ze światem.

Naukowy bełkot?

Cem Ekmekcioglu jest naukowcem, co mogłoby wywołać obawy czytelnika o zrozumiałość książki. Na szczęście język jest jak najbardziej dla nas przystępny. W Dotknij mnie  autor przywołał wiele naukowych badań, aby wyjaśnić i  pomóc zobrazować problem; oraz udowodnić, że już od pierwszych godzin naszego życia potrzebujemy doświadczać zmysłu dotyku. Co jeszcze znajdziemy w książce? Przykłady radzenia sobie z deficytem dotykowym w postaci przytulankowych party, jaki wpływ ma masaż i jak leczona jest agresja u dzieci.

Nie zawsze dotyk rządzi

Jednak pomimo przyjemnej lektury, nie tego się spodziewałam po treści. Szczerze mówiąc liczyłam na poradnik, który da mi narzędzia do bardziej świadomego dotykania, żeby czuć się lepiej. Myślałam, że autor pokaże filozofię oraz styl życia, które ułatwią funkcjonowanie w bezdotykowym świecie, niestety nie dostałam tego. Poza tym bardzo często treść oddalała się od głównego tematu na rzecz pobocznych informacji, które niczego nie wnosiły i były niepotrzebne. Czasami informacja była tak błaha, że wręcz wydawało mi się śmiesznym tłumaczenie jej.

Podsumowując, ogólna ocena dobra, acz z zastrzeżeniami wymienionymi wyżej. Jednak uważam, że  najważniejszym jest wyciągnięcie wniosków z lektury i wcielenie w życie większej świadomości dotyku. A więc czytajmy i dotykajmy się!


Cem Ekmekcioglu
Dotknij mnie. Dlaczego dotyk jest tak ważny.
Wydawnictwo Feeria

Interesujesz się literaturą obyczajową? A może szukasz dobrej polskiej twórczości? Zajrzyj tutaj, być może ta recenzja Cię zainteresuje!

Król już był, teraz czas na Królestwo

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o