Czy warto założyć bloga? – o problemie blogowania

Czy warto założyć bloga
pixabay.com

Bardzo często, kiedy ktoś nie ma zbyt wiele czasu, lub jest nastawiony na zysk, zadaje sobie pytanie – czy warto? Niekiedy, po chłodnej analizie wszystkich za i przeciw, dochodzi do wniosku, że faktycznie nie ma sensu się za to zabierać. Jak wielu z nas chciało napisać książkę? Myślę, że sporo. A jak wielu zrezygnowało po kilkunastu stronach? To bardzo zbliżona liczba do tych, którzy mieli wizję zawodowego pisania. Potem do głowy przychodzi pomysł: hmmA może by takwłasny blog!. I tu ponownie… Czy warto założyć bloga?

Wysyp stron internetowych

Z uwagi na to, iż platformy internetowe pozwalają na darmowe zakładanie blogów (oczywiście trzeba mieć na uwadze, że taka platforma wyświetla swoje logo i ewentualne reklamy oraz narzuca nam rozszerzenie witryny, przykładowo www.mojblog.platforma.pl) obserwujemy wysyp blogów. Niestety, jak to bywa w większości przypadków, widzimy na tych stronach dwa wpisy i nagle kontakt z autorem urywa się… Po prostu bloger traci zapał lub rozczarowuje się niską poczytnością.

Trudno zacząć

W istocie prowadzenie bloga to początkowo katorga dla autora. Pierwsza sprawa – brak czytelników zniechęca do pisania. Druga sprawa – hejt. Trzecia sprawa – gdzie są te pieniądze, co miały wpływać na konto?

Po pierwsze

Na początku jedynymi czytelnikami, na których można liczyć, jest rodzina. Tylko oni są w stanie znieść to co nakreślił autor, napisać miły komentarz, a przy okazji nabić wyświetlenia. Logicznym jest fakt, iż raczej nie ma szans, aby wpis wyświetliło 100 tysięcy osób w przykładowo tydzień. Potrzeba czasu, a przy tym cierpliwości, i oczywiście trzeba nieustannie blog rozwijać. Ludzie sukcesu to osoby, które były zdeterminowane i gotowe pracować aż do padnięcia.

Po drugie

Hejt to zjawisko, które istnieje już od początku Internetu. Nie da się go uniknąć, bo zawsze znajdzie się ktoś, komu tekst się nie spodoba i postanowi o tym, w niezbyt kulturalny sposób, powiadomić autora i jego czytelników. Za hejt nie należy uważać krytyki, opinii negatywnej, gdyż taka jest potrzebna. Ludzie radzą sobie z tym różnie. Jedni się poddają, a inni motywują, ale pamiętaj, że z każdym dniem umiesz coraz więcej i nie ma sensu przestawać robić to co kochasz. Wyobraź sobie co byłoby, gdyby Stephen King odpuścił sobie wydanie powieści, w końcu odrzuciło go ponad 30 wydawnictw.

Po trzecie

No tak… Pieniądze to bardzo przydatna rzecz. Dobrze jest je mieć, a zarabiać na tym co jest twoją pasją jeszcze lepiej. Tak jak i w poprzednich punktach – na początku nie jest łatwo. Warto pamiętać, że nie każdy portal umożliwiający darmowe założenie bloga, umożliwia też zarabianie na nim. Z reguły to działa tak: ty piszesz, portal zarabia.
Tutaj warto pomyśleć nad wykupieniem własnego hostingu i domeny. Tak jest znacznie lepiej, ale i trudniej, niż w przypadku założenia bloga na serwerach darmowego kreatora.
Kiedy jednak portal udostępnia nam możliwość zarabiania, to nie spodziewajmy się tysięcy – nie na początku. Grosze, marne grosze, właściwie nic… Potem coraz bardziej i bardziej, aż w końcu po kilku miesiącach, roku, a czasem i latach możemy realnie zarabiać.

Blog. Czy to się w końcu opłaca? Czy warto założyć bloga?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tego typu pytanie.

Opłaca się, jeśli:

-Pisanie to twoja pasja,
-Zawsze marzyłeś o tym, aby dzielić się informacjami ze światem,
-Szukasz jakiejś odskoczni, chwilowego oderwania się od świata rzeczywistego, gdzie blog to tylko ty i twoje własne myśli,
-Chcesz zdobyć nowe umiejętności, nauczyć się zarządzania stroną internetową,
-Jesteś cierpliwy i wiesz, że nie od razu Rzym zbudowano.

Nie opłaca się, jeśli:

– Liczysz na szybki zysk od pierwszego wpisu,
– Chcesz zdobyć wielką sławę w kilka dni,
– Myślisz, że w ciągu miesiąca poznasz wszystkie gwiazdy czerwonego dywanu, zdobędziesz egzemplarze recenzenckie różnych gadżetów, książek, gier, itp.

Moim zdaniem…

Blog to świetna sprawa. Pozwala na tsunami własnych uczuć, tornado kreatywnych pomysłów, eksplozje niesamowitych wizji świata. To twoje miejsce w Internecie, kącik, gdzie możesz stworzyć swój świat. To takie… niesamowite, prawda? Wystarczy tylko plan i trochę chęci. Czy warto założyć bloga? W mojej opinii, jak najbardziej.Powrót królów | Nowa płyta The Black Keys [recenzja]