Być fit, czyli skąd czerpać informacje o zdrowiu i dietach

Fot. Diana Łętocha

Słowo dieta – co ono właściwie oznacza? Co się za nim kryje? Że je się mało? Zdrowo? Na dodatek nie ma jednej diety – są ich tysiące. Skoro temat jest tak modny i tyle wokół niego szumu, to chyba jest jakiś powód, dla którego ludziom tak bardzo zależy, aby być fit?

Być fit

Jako fanka stylu fit przebyłam przez wiele książek, artykułów, opinii i zaręczam – początki były trudne. Powodem był natłok różnych materiałów z każdej strony. Zależało mi, by wiedzieć jak najwięcej, więc czytałam wszystko jak leci. Minęło trochę czasu, nim uświadomiłam sobie, co tak naprawdę znaczy bycie FIT oraz co jest prawdą, a co mitem.
Dzisiejszy artykuł chciałabym poświęcić kilku książkom, z którymi warto się zaprzyjaźnić, by tematyka ta stała się zachętą do polubienia zdrowego trybu życia, z korzyściami dla ciała jak i duszy.

DIETA

Dieta Smart Food  Eliana Liotta ujawnia, czym jest dieta smart i jak wpływa na nasze ciało. Ponadto wyjaśnia wszelkie biologiczne aspekty dotyczące tematu, poparte licznymi badaniami naukowymi. Składa się z kilku działów – od wiedzy teoretycznej po praktyczną. Dowiemy się z niej również, które produkty żywnościowe są skarbnicą zdrowia i wpływają na długowieczność. Odkryjecie fakty i mity związane z poszczególnymi produktami i nauczycie się odpowiednio komponować i porcjować swoje posiłki. To wszystko?

Pewnie, że nie! W książce są także cenne rady i wskazówki dla osób, które chcą schudnąć i być fit. Książka ta jest idealnym przewodnikiem po świecie żywienia dla osób w każdym wieku i na każdym etapie (a w szczególności dla tych początkujących). Precyzyjna, szczegółowa, poparta badaniami. Naprawdę wiele z niej wyciągniecie.

Natchnione przepisy dla bezglutenowców, wegetarian i całej reszty świata

Jeśli macie pojęcie o zdrowym odżywianiu, ale posiadacie jakieś nietolerancje bądź brakuje Wam po prostu pomysłu na posiłki – polecam książkę Weroniki Madejskiej Bez glutenu bez wyrzeczeń.
Zawiera liczne propozycje przepisów na fit śniadania, obiady, kolacje, słodkości, a także na domowe, zdrowe chleby. Przepisy nie są wymyślne ani szczególnie trudne – wystarczy jedynie chcieć. Każdy przepis na danie jest udekorowany obrazkiem i krótkimi komentarzami autorki.

DIETA/SPORT

Jeśli oprócz diety planujecie wcielić w życie także trochę sportu, to przyjmijcie ode mnie szczere gratulacje, ponieważ to naprawdę świetny pomysł. Obecnie siłownie i fitness kluby są obecne na każdym kroku i oferują naprawdę przystępne ceny i różnorodność zajęć. Basen, taniec czy rolki to nie tylko hobby, ale również aktywność fizyczna, którą warto włączyć w codzienność.

Jeśli nie lubisz ruchu bądź nie masz czasu na takie zajęcia, postaw przynajmniej na piesze wycieczki albo spacery, bo to również jest sport. A jeżeli potrzebujesz motywatora, a trener na siłowni cię peszy, skorzystaj z pomocnych książek. Których? Tutaj bez najmniejszych skrupułów mogę polecić książki celebrytek, które znają się na rzeczy i są naprawdę wyszkolone w temacie jak być fit, jak chociażby Ewa Chodakowska i jej bestseller Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską.

Ta książka to jedna wielka motywacja – Ewa proponuje różne zestawy ćwiczeń oraz przykładowe posiłki, a także listę przekąsek, wskazówki i miejsce do notowania swoich postępów, przemyśleń czy czego tam chcecie. Poziomy ćwiczeń są różne, w zależności od zaawansowania każdej osoby, więc nie ma opcji, że nie dacie rady. Dieta oparta na normalnych produktach, które na pewno znajdziecie w każdym sklepie i to po taniości.

ZDROWIE

Ważna jest dieta, ważny jest ruch, ale najważniejsze w tym wszystkim jest właśnie zdrowie i książka, którą chcę Wam polecić doskonale to uzmysławia.
Słyszeliście kiedyś o chorobie Hashimoto? Wiecie, co to takiego? Na te i wiele innych pytań odpowiada Beata Abramczyk w swojej książce HASHIMOTO droga do uzdrowienia siebie. I wbrew pozorom, to nie jest książka tylko o tej chorobie. Autorka porusza wiele kwestii związanych ze zdrowiem, pokazuje jak poradzić sobie z różnymi dolegliwościami, porusza tematykę stresu, ciała, włosów i odżywiania. A wszystko to na podstawie swoich życiowych niepowodzeń i doświadczeń. Dodatkowo znajdziemy tu także kilka ciekawych przepisów.

Interesujących fit książek jest wiele, lecz gdybym chciała się o nich wszystkich rozpisać, nikt nie dotrwałby do końca. Jeśli dotarliście aż tutaj, wiecie już, czym posiłkować się, aby nabyć konkretną wiedzę, która z pewnością Wam nie zaszkodzi, a jedynie pomoże. Nie ufajcie ślepo wszystkim informacjom, jakie usłyszycie od znajomych czy wyczytacie w Internecie. Niektóre z nich to totalne bzdury wyssane z palca, zaś inne mogą być dobre, ale nie dla każdego. Każdy z nas jest inny i każdy do bycia fit podchodzi inaczej, w swoim tempie i na swoich warunkach. Najlepiej rozpocząć tę drogę z kimś, kto zajmuje się zawodowo tematem, albo właśnie zaczytując się w książkach napisanych przez specjalistów.

A wy, jakie macie zdanie na ten temat? 🙂