Alternatywny Nobel Literacki przyznany Maryse Condé

Alternatywny Nobel Literacki
Źr. Vouge.it

Maryse Condé, wybitna pisarka francuskojęzyczna, została laureatką Alternatywnego Nobla. Decyzja o powołaniu nagrody zapadła po tym, jak Akademia Szwedzka postanowiła nie przyznawać w tym roku literackiej Nagrody Nobla.

Brak tegorocznego Nobla literackiego jest efektem erotycznego skandalu, do jakiego doszło w kręgach Akademii oraz jej wewnętrznych sporów. Została zatem powołana Nowa Akademia, w której znalazło się ponad sto wybitnych osobowości ze świata kultury i sztuki (o czym pisaliśmy tutaj). Komisja pod przewodnictwem szwedzkiej redaktorki Ann Pålsson przyznała nową nagrodę, jaką jest Alternatywny Nobel Literacki.

Maryse Condé

To 81-letnia francuskojęzyczna pisarka pochodząca z Gwadelupy. Do jej najbardziej znanych dzieł należy dwuczęściowa saga Ségou, która we Francji otrzymała tytuł bestsellera, oraz powieść Ja, Tituba, czarownica z Salem.

Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu jej nagrody, Maryse przyznała, że jest “bardzo szczęśliwa i dumna”.

Pozwólcie mi podzielić się nią z moją rodziną, przyjaciółmi i przede wszystkim ludźmi z Gwadelupy, którzy będą zachwyceni i poruszeni, widząc że dostałam tę nagrodę.

Dodała również:

Jesteśmy tak małym krajem, o którym wspomina się tylko wtedy, gdy zdarzają się tu huragany albo trzęsienia ziemi. Teraz będziemy naprawdę szczęśliwi, mogąc być rozpoznawanym za coś innego.

Alternatywny Nobel Literacki

Nagroda zostanie wręczona 9 grudnia, czyli dokładnie dzień przed rozdaniem nagród Nobla. Wciąż nie wiadomo, jaką sumę otrzyma pisarka – na ten cel zorganizowana została zbiórka.


Zamiast Nobla została powołana Nowa Nagroda Literacka

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o