Jesień to dobry moment na udanie się na urlop do jakiegoś ciekawego kraju. Niestety, w tym roku nie jest to zalecane ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną. Jednak nic straconego – Livro proponuje 5 propozycji na literacką podróż wraz z polskimi autorami (kolejność przypadkowa).
Jak sam mówi Marek Kupka, dyrektor księgarni internetowej Livro:
„Reportaże potrafią odsłonić przed czytelnikiem oblicze kraju, które trudno dostrzec z utartych szlaków turystycznych lub podczas zorganizowanych wycieczek masowych. Książki podróżnicze mogą zainspirować do odwiedzenia miejsc nieoczywistych lub spojrzenia w nowy sposób na krajobrazy znane z pocztówek”.
Tegoroczna jesień zdaje się być dobrym momentem na zaplanowanie przyszłych podróży, które będą mogły się odbyć, jak tylko pandemia minie.
Dorota Ugorowska – Zrozumieć Japonię
Autorka poświęciła 20 lat na poznawanie kraju Kwitnącej Wiśni. Dlatego też postanowiła ostatecznie rozprawić się z powielanymi stereotypami. Przekonuje, że ten kraj to nie jedynie manga, pracoholicy z korporacji i kolorowo ubrana młodzież z Tokio. Dorota Ugorowska przedstawia Japonię z czułością i zrozumieniem, prezentując czytelnikowi zupełnie inną perspektywę.
Punktem wyjścia opowieści o Japonii stały się osobiste doświadczenia Ugorowskiej. Autorka odmalowuje obraz kraju, w którym honor, uczciwość i szacunek dla drugiego człowieka stanowią najwyższe wartości i podstawę mentalności mieszkańców, a potęga medytacji i częstego kontaktu z naturą są znane i kultywowane od pokoleń.
Mariusz Szczygieł – Osobisty przewodnik po Pradze
Najnowsza książka Mariusza Szczygła ukazała się dwadzieścia lat po jego pierwszej podróży do Pragi, podczas której zauroczyły go miasto i język. Jak przyznaje sam pisarz, od tamtej chwili nie było tygodnia, aby nie otrzymał pytania o wyjątkowe i magiczne miejsca w stolicy Czech. O to, jak odkryć Pragę inną niż tę na pocztówkach z mostem Karola i Hradczanami. Wszystkie te prośby oraz brak możliwości odpowiedzenia na wszystkie zmotywowały pisarza do stworzenia przewodnika, do którego mógłby odesłać każdego zainteresowanego. Przewodnik urozmaicają surowe fotografie Filipa Springera.
Magda Działoszyńska-Kossow– San Francisco. Dziki brzeg wolności
Autorka zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni. Przypomina najważniejsze epizody z barwnej historii San Francisco, opisuje ścierające się w nim siły i tłumaczy, jak kolejne wstrząsy kulturowe stworzyły jego nietuzinkową atmosferę. Odwiedza najpopularniejsze atrakcje turystyczne, a także miejsca, które łączą lokalne społeczności. Wsłuchuje się w echa przeszłości i zastanawia się, w jaki sposób wpływają one na przyszłość miasta.
Jak wielokrotnie podkreśla pisarka, San Francisco to miasto zbudowane na końcu zachodniego świata, w którym schronienia i szczęścia poszukiwały osoby spragnione wolności, bogactwa, szansy na nowe życie. Dzięki gorączce złota w połowie XIX wieku z maleńkiej osady rozrosło się w błyskawicznym tempie. Na koniec świata uciekali jednak nie tylko pionierzy gotowi wypatrywać w wodzie grudek złota. Przez lata w San Francisco swoje miejsce znaleźli beatnicy, hippisi, ruch LGBT, winiarze, a w końcu – technologiczni geniusze.
Piotr Milewski –Transsyberyjska (wydanie poprawione i rozszerzone)
Podsumowanie 9949 kilometrów podróży po torach i 36 godzin na morzu. Książka, która w 2014 roku zdobyła Nagrodę Magellana. Teraz ukazuje się w wydaniu poprawionym i rozszerzonym.
Piotr Milewski spełnił jedno z największych dziecięcych marzeń, wyruszając w podróż koleją transsyberyjską. Jego książka to wyprawa w rytmie wybijanym przez koła pociągu – w miejsca oddalone od siebie o setki kilometrów i o całe dziesięciolecia. Z obserwacji autora i starannie zbieranych przez niego rozmów z współpasażerami wyłania się obraz współczesnej Rosji –tygla kulturowego, w którym wciąż świeże są wspomnienia o potężnym imperium. Na stronach Transsyberyjskiej Milewski uwiecznił prawdziwy kalejdoskop postaci: kombatantów świętujących Dzień Zwycięstwa, dzikie dzieci nad Bajkałem, młodą szamankę czy kontuzjowanego maratończyka dorabiającego jako striptizer w klubie nocnym.
1. Manuela Gretkowska – Wenecja. Miasto, któremu się powodzi
Manuela Gretkowska to jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej kultury. Tym razem autorka połączyła ciekawostki rodem z klasycznego przewodnika po Włoszech ze swoim charakterystycznym, uszczypliwym poczuciem humoru i stworzyła książkę podróżniczą, którą czyta się niczym powieść komediową.
W Wenecji swoje miejsce odnaleźli papieże i grzesznicy, artyści i przedstawiciele półświatka. Niejeden kościół powstał tu dzięki pieniądzom zarobionym na nierządzie, a współcześni mafiozi wykradają ze świątyń cenne relikwie. Miejsce to upatrzyły sobie również najwybitniejsze postaci kultury – malarze, muzycy, pisarze. Miasto oszałamia bogactwem estetycznym, zadeptywanym przez setki tysięcy odwiedzających każdego roku. Mogłoby się wydawać, że widoczna przez turystów Wenecja jest bardzo kiczowata. Jednak ta książka dowodzi, że, jeżeli wsłuchamy się w szum miasta, bardzo łatwo się nim zachwycić.