Sposoby na zakwasy po treningu

0
127
zakwasy
fot. freepik.com

Zdecydowałeś się na aktywność fizyczną i teraz zmagasz się z nieprzyjemnymi, utrudniającymi podstawowe czynności, bólami? W tym artykule przedstawimy kilka sposobów na niekomfortowe zakwasy po treningu.

Zakwasy – czym są?

Zakwasy to nic innego, jak zespół opóźnionego bólu mięśniowego, który pojawia się po obciążającym i nagłym wysiłku fizycznym. Nie jest powiedziane, że zakwasy towarzyszą tylko osobom, które uprawiają sport. Ból mięśni może pojawić się także po zwykłych czynnościach, które wykonujemy na co dzień, np. noszenie zakupów, spacer z psem czy wchodzenie po schodach. Wszystko zależy od tego, jak często wykonujemy daną czynność i jak bardzo angażujemy w nią nasze mięśnie. Nazwa zakwasy wzięła się od stwierdzenia, że ból mięśni po wysiłku fizycznym jest spowodowany nadmiernym gromadzeniem się kwasu mlekowego w organizmie. Nie jest to jednak prawdziwy powód ich powstawania. Ból mięśni jest skutkiem pojawienia się w nich mikrouszkodzeń, które są wynikiem dużego obciążenia w trakcie danej aktywności.

Sposoby na zakwasy

Aby uniknąć nieprzyjemnego bólu mięśni, warto zwalczać zakwasy, zanim jeszcze się pojawią. Dlatego też tak ważne jest wykonywanie, przed każdą aktywnością fizyczną, rozgrzewki, która przygotuje nasze mięśnie do wysiłku. Jeśli jednak już pojawią się nam zakwasy, oto kilka sposobów jak je złagodzić.

Woda

Woda okazuje się być najlepszym przyjacielem człowieka także w przypadku zakwasów. Jeśli mamy możliwość, wybranie się na basen będzie świetnym sposobem na ból mięśni, ponieważ pływanie wpływa na rozluźnienie naszych mięśni. Podczas pobytu na pływalni warto skorzystać również z jacuzzi lub sauny, które dodatkowo zrelaksują obolałe miejsca. W przypadku gdy nie możemy udać się na basen, wystarczy gorąca kąpiel/prysznic lub naprzemienne polewanie się wodą. Wysoka temperatura rozgrzeje uszkodzone mięśnie i przyspieszy przepływ krwi, a niska sprawi, że nasze naczynia krwionośne rozszerzą się i będą lepiej odżywione.

basen
fot. freepik.com

Masaż

Zarówno ten profesjonalny, jak i samodzielny, będzie świetnym sposobem na rozluźnienie obolałych mięśni i przyspieszy ich regenerację. Aby masaż był jeszcze skuteczniejszy, można skorzystać z olejków eterycznych, maści rozgrzewających lub specjalnych wałków do masażu.

masaż
fot. freepik.com
Dieta

Po wymagającej aktywności fizycznej warto sięgnąć po produkty bogate w białko i węglowodany, które odpowiadają za regenerację i przyrost tkanki mięśniowej. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w takie owoce jak wiśnie lub ananas, ponieważ zawierają one dużą ilość substancji przeciwzapalnych i przeciwutleniających, które wspomagają regenerację organizmu. Podczas regularnych treningów warto suplementować witaminę C, która również pomoże zapobiec powstawaniu zakwasów.

wiśnie
fot. pixabay.com
Ruch

Najgorsze, co możemy zrobić po pojawieniu się zakwasów, jest unikanie jakiegokolwiek ruchu obolałymi miejscami, ponieważ znacznie wydłuży to proces regeneracji uszkodzonych mięśni. Jeśli wyćwiczymy obolałe miejsca, nasze mięśnie szybciej powrócą do pełnej sprawności i przyzwyczają się do wysiłku fizycznego. Oczywiście nie chodzi tu o kolejny ciężki trening, tylko spacer, lekkie ćwiczenia rozciągające, jogę czy też wcześniej wspomniane, pływanie.

Spacer
fot. pixabay.com
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments