Joga dla zdrowia ciała i umysłu

0
634
joga
źródło: pixabay.com

Wszyscy wiemy, jak ważny jest sport. Nie bez powodu aktywność fizyczna stoi u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia. Natomiast do pełni szczęścia potrzeba również zdrowia psychicznego. To właśnie joga łączy w sobie praktykę ciała i duszy.

Charakterystyka

Według definicji, joga to jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej. Z założenia odpowiednie jej praktykowanie pomoże człowiekowi poznać naturę rzeczywistości. Samo słowo joga można tłumaczyć jako kontrolę czy zjednoczenie. Dzięki systematycznemu trenowaniu jesteśmy w stanie wzmocnić i oczyścić organizm. Łączy się to również z osiągnięciem wewnętrznego spokoju, równowagi psychicznej. Przy odpowiedniej praktyce możemy w przyszłości lepiej sobie radzić w stresujących sytuacjach (ale pamiętajmy, że joga nie zastąpi dobrej pomocy psychologicznej). Trening jogi przetrwał do dziś w Indiach, dzięki czemu uznaje się ją za jedną z najstarszych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Jak zacząć?

Tak jak w przypadku większości nowych doświadczeń, warto rozpocząć praktykowanie jogi po okiem nauczyciela. Po wdrożeniu się można kontynuować ćwiczenia w domu. Obecnie w całej Polsce organizowane są grupowe warsztaty i cieszą się ogromną popularnością. Warto sprawdzić, czy takie zajęcia nie są planowane w Twojej okolicy. Być może to pierwszy krok do lepszego poznania własnego ciała i psychiki. Do jogi potrzebny będzie niekrępujący ruchów strój – załóż to, w czym czujesz się wygodnie. Specjalne obuwie nie będzie potrzebne, bo jogę ćwiczy się boso. Nie można zapomnieć również o dobrej macie! Najlepiej taką przeznaczoną do jogi, antypoślizgową. Asortyment w sklepach się powiększa, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ponoć najtrudniejszym momentem bywa początek i zanurzenie się w pierwszej asanie (poszczególne pozycje). Efekty oczywiście zależą od doświadczenia praktykującego i chęci. Jogę można ćwiczyć w domu – to doskonały sposób na powitanie dnia i jego pożegnanie. Choćby na YouTube znajdziemy filmiki instruktażowe, które pomogą nam lepiej zrozumieć cały proces.

 

Podstawowe pozycje i ćwiczenia

Joga oferuje szerokie spektrum praktyki. Dla początkujących zaleca się pozycje stojące. Za zadanie mają wzmocnić i uelastycznić nasze ciało, eliminują sztywność bioder i nóg. Co więcej, po jakimś czasie korygują lekkie wady nóg czy zwalczają ból pleców. Z kolei pozycje siedzące rozluźniają napięte mięśnie oraz ulepszają krążenie krwi. To z kolei wpływa na redukcję stresu. Praktykowanie pozycji odwróconych pomaga oczyścić organizm i odpręża nasz układ nerwowy. Bardziej zaawansowane pozycje balansujące uśmierzają ból pleców, podobnie jak te leżące. I wreszcie pozycje relaksacyjne – to one dostarczają najwięcej energii. Oczywiście zalet wszystkich ćwiczeń jest wiele więcej. Musisz przekonać się sam!

Dziedzictwo UNESCO

W 2016 roku komitet UNESCO wpisał jogę na listę niematerialnego dziedzictwa kultury. Podczas obrad w Addis Abebie uznano jej wszechstronny wpływ na wiele aspektów życia człowieka. Według obradujących ta stara dyscyplina może odegrać istotną rolę w prowadzeniu rozmów na rzecz pokoju i tolerancji. Jak widać, joga może pomóc nie tylko jednostce, ale i społeczeństwom.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments