Joga – czym jest i dlaczego warto ją praktykować

0
174
fot. Adobe Stock

Joga w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności. Jest to praktyka ciała oraz umysłu, która poprawia komfort naszego życia i sprawia, że jest ono mniej chaotyczne. Dla wielu stała się formą odskoczni od zabieganej codzienności. Zobacz, jak wiele korzyści możesz z niej wynieść!

Joga jest dla każdego!

fot. Adobe Stock

Możesz ją praktykować niezależnie od twojego wieku. Nie musisz też być osobą świetnie sprawną fizycznie ani wygimnastykowaną. Wystarczy, byś znalazł chwilę spokoju i chęć na jej wykonywanie. Nie ma tutaj żadnych granic, ćwiczenia nie muszą być wykonywane w idealny sposób – wszystko zależne jest od Twoich możliwości. Nikt nie musi być dobrym w jodze, ponieważ trenujemy ją dla samego siebie.

Korzyści

fot. Adobe Stock

Pozwala nam lepiej zrozumieć oraz zaakceptować samego siebie i swoje myśli. Obniża ona poziom stresu, poprawia naszą koncentrację, pomaga nam być mniej samokrytycznym, gwarantuje spokojniejszy sen, może obniżyć ciśnienie krwi, przyspiesza metabolizm, daje nam wytchnienie i uspokaja. Sprawi, że nasze podejście do życia będzie bardziej pozytywne, a my odnajdziemy wewnętrzny spokój. Jest pewną formą autoterapii.

Jak zacząć?

fot. Adobe Stock

Jeżeli chcemy uprawiać jogę w domowym zaciszu, to powinniśmy wyznaczyć sobie czas, kiedy będziemy mogli spokojnie ją praktykować. Pamiętajmy, że warto jest ustalić sobie konkretne pory, podczas których będziemy mogli regularnie ją uprawiać. Wtedy najłatwiej będzie nam się przyzwyczaić do regularnych sesji, które przyniosą nam ogrom korzyści zdrowotnych. Ważnym aspektem jest również znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym nikt nam nie będzie przeszkadzać i będziemy mogli czuć się swobodnie. Znajdźmy idealny styl jogi dla siebie. Zróbmy research kanałów na YouTube, na których odnajdziemy instruktażowe filmy z trenerami jogi.

Najlepsze pozycje dla początkujących

fot. Adobe Stock
  • hatha joga 

Zwraca dużą uwagę na to, w jaki sposób się odżywiamy. Nawiązuje również do procesów oczyszczających i regulacji oddychania. Najczęściej praktykowaną postawą ciała w tym odłamie jogi jest postawa lotosu, którą najczęściej kojarzymy z buddystami. Hatha joga zyskała popularność na zachodzie, gdzie stała się formą ćwiczeń, które rozwijają siłę, elastyczność, rozluźnienie ciała oraz koncentrację umysłową.

  • yin joga 

Powstała pod koniec lat 70. Jest to powolny styl jogi, ponieważ podczas jej praktyk pozostajemy w danych pozycjach przez dłuższy czas niż w innych stylach. Według jej zamysłu powinniśmy skupiać się na pracy naszych mięśni i ścięgien. Jej celem jest uzyskanie wewnętrznego spokoju, lepszego spojrzenia na samego siebie oraz odnalezienia harmonii między ciałem a umysłem.

  • joga Iyengara

Podczas jej praktyk powinniśmy koncentrować się na prawidłowej postawie ciała. Wykonując każdą pozycję musimy skupiać się na jej szczegółach i włożyć w nią trochę wysiłku. Dzięki regularnym praktykom stylu jogi Iyengara złagodzimy natężenie stresu oraz niepokoju. 

  • joga regeneracyjna 

Trenując ją, wspieramy leczenie bólów mięśni i stawów. Przeznaczona jest dla osób o każdym stopniu zaawansowania, więc początkujący bez problemu sobie z nią poradzi. Skupia się na małym wkładzie energetycznym, jest pewną formą medytacji. Wprowadza nas w głęboki stan relaksu, dzięki czemu odpręży się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. Już od pierwszej sesji będziemy mogli zauważyć jej korzyści. Pomaga ona również osobom z lękami, zaburzeniami nastrojów,  narażonym na stres, chorującym na depresję, czy też nagminnie przechodzącym napady lękowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments