Jak zacząć żyć zero waste i nie zwariować?

0
621
zero waste

W ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie Olga Lewińska-Kożurno z JCC wygłosiła wykład Jak zacząć żyć zero waste i nie zwariować? Jej wskazówki pomagają w łatwy i przyjemny sposób ograniczać ilość produkowanych śmieci.

Jak zacząć żyć zero waste? Bezcenna woda

Jednym z najcenniejszych towarów” z jakich korzystamy – nie tylko w kuchni – jest woda. Zapotrzebowanie człowieka na wodę przez całe jego życie to około 42 tys. litrów. To tyle samo, ile jest potrzebne do wyprodukowania trzech kilogramów wołowiny. Radykalnym posunięciem byłoby zrezygnować z czerwonego mięsa, zwłaszcza jeśli jest się jego miłośnikiem. Na taką decyzję jeszcze przyjdzie czas.

Kranówka z Krakowa na drugim miejscu na świecie

Są rozwiązania, które z łatwością możesz wprowadzić w życie. Zacznij na przykład od picia wody kranowej. Być może masz obawy, które jednak łatwo rozwiać. Po pierwsze woda podczas transportu rurami miejskimi jest kontrolowana i spełnia wymogi określone przez polskie prawo i regulacje Unii Europejskiej. Ciekawostką jest, że co do jakości, wodę kranową z Krakowa, wyprzedza tylko ta płynąca z kranów w Singapurze. Po drugie obawy wzbudza twardość wody. Czy ilość kamienia w wodzie nie zaszkodzi twojemu organizmowi? O ile nie jesteś czajnikiem, to nie. Dla porównania, na litr wody kranowej przypada o połowę mniej minerałów niż wodzie butelkowanej. To właśnie one osadzają się na czajniku podczas gotowania.

Nasze butelki już w użyciu :)Niech Wam służą. Kto chce więcej?Out bottles in action :)May they serve you well. Who wants more?

Opublikowany przez Rotaract District 2231 Poland Poniedziałek, 18 marca 2019

Koronnym argumentem za piciem wody kranowej w miejsce butelkowej, jest oszczędność.  Na wodę butelkową wydajemy od 60 do 90 złotych miesięcznie, tymczasem za tą z kranu zapłacimy kilkanaście złotych. Jeśli nie przekonuje cię oszczędność, pomyśl o konieczności regularnego przynoszenia do domu ciężkich butelek czegoś, co jest na wyciągnięcie ręki.

Butelki wielokrotnego użytku

Musisz uzupełniać płyny, nie tylko będąc w domu lub w pracy. Tu naprzeciw wychodzą modne butelki wielokrotnego użytku. Warto zaopatrzyć się w taką. Jednorazowy wydatek na taką butelkę zwróci się bardzo szybko. Przy wyborze pamiętaj, aby była wykonana z tworzywa wolnego od BPA. Ta szkodliwa substancja znajduje się w większości butelek, które służą jako opakowanie dla kupowanej w sklepie wody. Korzystanie z bidonu czy butelki wielokrotnego użytku po czasie wejdzie ci w nawyk. Nie biczujmy się, kiedy zapomnimy wziąć wodę z domu i musimy kupić ją po drodzepodkreśla Olga Lewińska-Kożurno  po prostu następnym razem postarajmy się o tym pamiętać, a z czasem będziemy w tym coraz lepsi.

Nie wyrzucaj jedzenia

Jedna osoba rocznie wyrzuca około 235 kilogramów jedzenia. To duży problem, mając na uwadze, że sama produkcja żywności pochłania mnóstwo cennych surowców (przypominam o wodzie potrzebnej na produkcję trzech kilo wołowiny). Co w takim razie powinniśmy zrobić?

zero waste
Cały świat w lodówce. Fotos z serii Love, Death & Robots, do obejrzenia na Netfliksie

Przede wszystkim postaw na mądre zakupy. Sprawdzaj datę przydatności kupowanych produktów. Ci bardziej spostrzegawczy na wieczkach lub opakowaniach produktów spożywczych zauważą, że nieco się od siebie różnią. Widzimy tam albo Należy spożyć do… albo Najlepiej spożyć przed…. Obie informacje powinno się traktować inaczej. Pierwsza oznacza, że po wyznaczonym czasie produkt traci swoją przydatność do spożycia. Z kolei ta druga, to data minimalnej trwałości produktu, która przy odpowiednim przechowywaniu może być przedłużona.

Właśnie! Jedzenie przechowujmy we właściwy sposób. Informacje jak to zrobić znajdziesz na opakowaniach produktu. Pamiętaj też, że najlepszym sposobem na zachowanie świeżości żywności jest mrożenie. Zamrożony nadmiar jedzenia przyda się, chociażby w czasie długich weekendów, kiedy sklepy są zamknięte, a zapomniałeś o większych zakupach

Higiena

Skoro mowa o tym, jak cenna jest dla nas woda, nie zapominaj o tym, dbając o  higienę. Myjąc zęby, ręce albo biorąc prysznic, pamiętaj, żeby nie robić pustych przelewów, kiedy płynąca z kranu woda dostarcza jedynie doznań dźwiękowych.

Nadmiar plastiku ograniczysz, jeżeli sięgając po produkty w kostkach, opakowane w papier. W ekologicznych sklepach znajdziesz również szampony w kostce! Innym rozwiązaniem, jest wybór środków czystości w dużych opakowaniach, z których przelejesz je do mniejszych dozowników. W efekcie na śmietnik powędruje znacznie mniej plastiku.

Zakupy

Obecnie, jeżeli jakiś przedmiot codziennego użytku się zepsuje, wyrzucamy go i kupujemy nowy. W wielu wypadkach to przedwczesna decyzja. Po pierwsze w ten sposób napędzamy nadprodukcję niepotrzebnych rzeczy. Po drugie w ten sposób tracimy okazję do wsparcia samodzielnych rzemieślników, którzy coraz bardziej znikają z rynku. A przecież naprawa bluzki, lampki czy butów cenowo może cię kosztować mniej lub tyle samo.

*Scroll down for English*JCC_EKO: Czy zastanawiałaś/łeś się kiedyś ile średnio trwa “życie” plastikowej torebki? Od…

Opublikowany przez JCC Krakow Środa, 5 czerwca 2019

Od kilku lat obserwujemy wyraźną zmianę w podejściu do sklepów z używaną odzieżą. Mało kto wstydzi się przyznać, że nowy ciuch znalazł w secondhandzie. Nie wstydź się i ty i zajrzyj, to co znajdziesz, może przerosnąć twoje oczekiwania.

Oprócz zakupów używanych rzeczy możesz skorzystać z akcji wymian.

Ogłoszenia na ich temat znajdziesz w lokalnych grupach na serwisach społecznościowych. Sprawdź koniecznie, bo być głośnik, którego szukasz, dostaniesz za niepotrzebną ci półkę!

Kiedy idziesz na zakupy, pamiętaj o zabraniu plecaka lub torby wielokrotnego użytku. Staraj się do minimum ograniczyć korzystanie z plastikowych worków i toreb. Nawet te małe, do ważenia, możesz zastąpić wykonanymi własnoręcznie.

Segregacja śmieci

W końcu trzeba będzie pewne rzeczy wyrzucić. Niektórzy wątpią w sens segregacji, ponieważ ostatecznie po odbiór odpadów przyjeżdża jedna ciężarówka. Rzecz w tym, że po pierwsze nie widzimy znajdujących się wewnątrz odpowiednich przegród na różne rodzaje śmieci. Po drugie, pracownikom sortowni jest znacznie łatwiej sortować te wcześniej posegregowane odpadki.

Kiedy wyrzucasz opakowania, pamiętaj o zgniataniu. Oszczędzisz wtedy swój czas i miejsce w koszu.

Tyle na początek. Mam nadzieję, że ta garść inspiracji będzie dla ciebie początkiem życia w większej przyjaźni z planetą Ziemią. Pamiętaj, że te wszystkie zmiany wymagają od ciebie czasu, dlatego nie zrażaj się, jeżeli ci się nie powiedzie. Podczas spotkania w JCC przekonałem się, że wszyscy obecni, włącznie z prowadzącą, w żaden sposób nie są radykałami. Po prostu mają na sercu dobro Planety, a jeśli przy tej okazji mogą zaoszczędzić pieniądze – to dobrze. Zatem pamiętaj, sukces osiągniesz, kiedy do zero waste podejdziesz na spokojnie. Zapomniałeś własnej torby? Weź ze sklepu plastikową, ale użyj jej więcej niż raz, albo wykorzystaj jako worek na śmieci. Nie uzupełniłeś butelki w domu? Kup na mieście, a butelkę wyrzuć do odpowiedniego pojemnika. Powodzenia!

Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments