Paryż: Miasto Świateł – już niedługo w Polsce

Paryż: Miasto Świateł
źródło: materiały prasowe

Każdy o tym wie, że najbardziej romantycznym miastem na świecie jest Paryż. W ten walentynkowy dzień mamy dla Was miłą wiadomość. Paris: La Cité de la Lumière  wychodzi na polski rynek z tytułem Paryż: Miasto Świateł. Dwuosobowa gra abstrakcyjna może zainteresować nie tylko miłośników planszówek, ale również dzisiaj świętujących – zakochanych.

Wydawnictwo Lacerta zapowiedziało wydanie gry planszowej Paryż: Miasto Świateł. Premiera odbędzie się w kwietniu/maju tego roku. Abstrakcyjna gra dla dwojga przeniesie nas do dziewiętnastowiecznego Paryża, w którym będziemy planować przestrzeń, wznosić budynki i rozświetlać miasto.

Paryż: Miasto Świateł
źródło: materiały prasowe

Fabuła

Akcja rozgrywa się w 1889 roku w Paryżu podczas „Exposition Universelle”. Wystawa jest świetną okazją do oczarowania świata potęgą energii elektrycznej. Już od początku wieku Paryż znany jest jako „miasto świateł”, dzięki dobrze działającej sieci lamp gazowych. Pojawienie się w mieście elektrycznego oświetlenia ulicznego wprowadzi jednak świat w osłupienie. I to my musimy zaplanować przestrzeń w taki sposób, aby stworzyć piękną, nocną scenerię dla przechodnich.

Przebieg gry

Projektant José Antonio Abascal opracował grę podzieloną na dwie wyraźne części. W obu fazach musimy wykazać się dobrą strategią. W pierwszej losujemy i układamy płytki, które razem stworzą brukowane ulice Paryża. Każdy kafelek jest podzielony na cztery kwadraty: będą to różne kombinacje koloru pomarańczowego i niebieskiego (kolory dwóch graczy), fioletowego (kolor, na którym obaj gracze mogą budować), a na niektórych kafelkach lampki uliczne. Jako alternatywę do umieszczenia płytki, możemy w swojej turze przyjąć jeden z kształtów budynków, których użyjemy w drugiej połowie gry.

W drugiej fazie na zmianę rozmieszczamy kształty budynków, które wcześniej zgromadziliśmy. Możemy umieszczać płytki budowlane tylko na kwadratach pasujących do naszego koloru lub koloru „wspólnego” – fioletowego; Znalezienie miejsc na planszy może być dość trudne, aby umieścić budynki. Musimy pamiętać, z zdobywamy punkty tylko wtedy, gdy nasze budynki sąsiadują prostopadle z jedną lub więcej lampami ulicznymi. Rozgrywkę uatrakcyjniają pocztówki specjalnych akcji, których podczas rozgrywki możemy pobrać 4.

Paryż: Miasto Świateł
źródło: materiały prasowe

Jak grać, by wygrać

Zwycięstwo zależy od dobrej strategii. Pocztówki z pozoru oferują perspektywy smacznych bonusów, ale również mogą okazać się hamulcem do wybudowania kluczowego budynku. Aby zagwarantować sobie sukces, musimy stworzyć przestrzeń, w której budynki będą skąpane w jak największej ilości ulicznego światła.

Paryż: Miasto świateł jest planszówką wymagającą sporo myślenia, więc pozwala wykazać się sprytem przed współzawodnikiem. Gra dla dwojga, w której ujawniamy swój prawdziwy intelekt może okazać się dobrą opcją na lepsze poznanie współgracza – czy to jest ukochany, czy kolega. Chociaż premiera dopiero przed nami, wielu polskich graczy pochwaliło się, że już miało styczność z planszówką. Opinie jednogłośnie są na “tak”.

Imago Family – imprezowa gra w wersji familijnej

Imago Family – imprezowa gra w wersji familijnej