Coraz bardziej popularną rozrywką na imprezach są gry karciane i nie chodzi tu o klasyki np. poker, makao, tysiąc. W game pubach furorę robią m.in. Loża Szyderców, Karty Przeciwko Ludzkości i Karty Dżentelmenów.
Komu zaleca się grać w te gry karciane, a kto powinien ich unikać?
Zdecydowanie trzeba przyznać, że wszystkie trzy wymienione gry karciane przede wszystkim nie są dla osób z brakiem poczucia humoru (wszelkiego rodzaju), z brakiem dystansu oraz dla osób wstydliwych i pesymistów. Oprócz tego zaleca się, aby osoby niepełnoletnie odpuściły sobie rozgrywkę, ze względu na zawarte w kartach treści i wulgaryzmy. Najważniejszym celem zabawy jest śmiech. Gry nie są ani trudne, ani strategiczne, mają za zadanie rozbawić do łez. Zalecane są dla osób, które nie boją się szydzić i używać czarnego humoru, bo jest różnica między tym, że na pytanie Co zabiło Michaela Jacksona? odpowiemy nóż a tym, że kółko różańcowe. DYSTANS to główne hasło gry.
Czy zasady są trudne?
Jak już wspomnieliśmy w wymienione gry karciane mogą grać osoby 18+ lub ewentualnie 17+. Jednakże zasady są niezwykle proste, specjalnie przygotowane dla osób, które przed rozgrywką rozgrzały się za pomocą procentów (co jest również zalecane). Reguła we wszystkich trzech grach jest prosta „Odpowiedz na pytanie tak, aby rozśmieszyć i zadziwić całe zgromadzenie”.
Loża Szyderców
Instrukcja zawiera 4 kroki do tego, aby zasiąść w loży szyderców. Pierwszy to „Zaproś znajomych” (koniecznie takich, którzy spełniają powyższe wymagania). Drugi „Przynieś swoje ulubione zabawki”, nie jest wyjaśnione czemu mają służyć, pewnie tylko po to, żeby urozmaicić rozgrywkę. Trzeci to „Przyłóżcie się do tasowania” i wtedy gracze otrzymują po 9 kart z odpowiedziami i po każdej turze biorą po jednej nowej. Czwartym krokiem jest „Start”, rozgrywka zaczyna się od wyboru tymczasowego sędziego, który czyta wylosowane pytanie. Pozostali gracze muszą jak najtrafniej wybrać ze swoich kart odpowiedź i rzucić na stół w taki sposób, aby nikt nie widział zawartości. Następnie sędzia po przetasowaniu wybiera najlepszą odpowiedź, a osoba, której karta została wybrana, zdobywa punkt. Przewodniczącym loży szyderców zostaje ten zawodnik, który po upływie trzynastu rund zgromadzi najwięcej wygranych kart. Autorzy LS ostrzegają, że nie ponoszą odpowiedzialności za kłótnie między graczami – bardzo zachęcające… Przykład: pyt. Co zasmuca Batmana? odp. Twoja Stara.
Karty przeciwko ludzkości
Zasady są bardzo podobne jak w LS. Gra różni się pytaniami i odpowiedziami. Jest równie prześmiewcza i polega na rozbawianiu graczy. Jednakże ta gra karciana zawiera więcej podtekstu rasistowskiego, tak jak wskazuje nazwa, są to karty przeciwko wszelkiego typu ludzkości. Przykład: pyt. Co staje się lepsze z wiekiem? odp. Lech Wałęsa.
Karty dżentelmenów
W tej grze również zasady są podobne, główną różnicą są pytania, które zostały sformułowane w sposób oficjalny i sprawiają wrażenie jakby były zadawane przez dżentelmena. Natomiast odpowiedzi pozostały równie szydercze i kontrowersyjne. Przykład: pyt. Jaka jest pańska specjalizacja doktorze? odp. Impotencja.
DYSTANS, DYSTANS i jeszcze raz DYSTANS!
Jeśli nie masz dystansu, odpuść sobie omówione gry karciane. Treści zawarte w kartach i sama rozgrywka mogą wydawać się idiotyczne, obraźliwe i karygodne. Zaleca się po prostu zrezygnować z jakiegokolwiek racjonalnego myślenia, etyki i przekonań. Oczywiste jest, że gra zawiera wiele sarkastycznych treści, żadna z odpowiedzi nie jest realna i nie współgra z światopoglądem gracza. Rozgrywka ma rozśmieszyć i wprowadzić luźną atmosferę wśród zawodników (przyjaciół), dlatego należy dobrać takich znajomych, przy których czujemy się swobodnie i którzy nie zmienią swojego podejścia do nas ze względu na grę.
Minusy?
Główną wadą wspomnianych gier jest ograniczona ilość kart. Gdy pytania i odpowiedzi zaczynają się powtarzać, przestają być zabawne i rozgrywka staje się nudna i monotonna. Oprócz Loży Szyderców, Kart Przeciwko Ludzkości i Kart Dżentelmenów, są inne gry karciane tego typu oraz ogromna ilość dodatków, które są również ciekawe. W tym momencie wkracza druga wada – cena. Za przykładową lożę szyderców trzeba zapłacić około 90 zł. Jednak jest wyjście z sytuacji, a mianowicie game puby. W każdym większym mieście znajdują się miejsca, gdzie można usiąść i pograć w przeróżne gry za darmo. Wystarczy zebrać ekipę, kupić drinka lub piwo, zabrać z półki Lożę Szyderców i rozpocząć wieczór pełen kontrowersji i specyficznego humoru.
Zapraszamy do obserwowania nowych wpisów na temat gier – KulturalneMediaGry